Reklama

Heidegger

Heidegger

03.04.2006
Czyta się kilka minut
Wyznawca filozofii analitycznej albo jakiejkolwiek mocnej odmiany wiary racjonalistycznej jest skłonny uważać pisma Heideggera za niezrozumiałą plątaninę słowną, czytania niewartą; a jeśli pojawia się w tym gąszczu coś zrozumiałego, doda, to okaże się to niechybnie banałem owiniętym w ozdobny patos. Ale jeśli tak, to jak to się stało, że to bełkotliwe słowotwórstwo rozlało się z taką mocą po świecie, tysiące umysłów ludzkich inspirowało i ciekawiło, tak wysoką zdobyło sobie rangę w kulturze europejskiej?.
Martin Heidegger
H

Heidegger jest w rzeczy samej pisarzem uciążliwym i często irytującym. Przekonać się jednak możemy, że znaczny wysiłek, potrzebny w jego czytaniu, nie jest bezpłodny, a jego zmagania ze słowem i prawie nieprzetłumaczalna proza niemiecka nie pochodzą z kaprysu, lecz są próbą powiedzenia nam czegoś, co ważne, a nieraz utajone lub zapomniane.

Heidegger był wybornym znawcą zarówno filozofii greckiej, jak scholastycznej i nowożytnej. Unika jednak pytań odziedziczonych po Kartezjuszu czy Kancie, unika ich słownictwa. Twierdzi, że cała historia metafizyki europejskiej jest stopniową zatratą podstawowej intuicji prześwitującej u presokratyków, jest mianowicie coraz głębszym zapomnieniem Bytu czy bycia. Zapominanie to, zdaniem Heideggera, jest związane z technologiczną orientacją naszej cywilizacji, której coraz mniej potrzebny jest kontakt z Bytem. Najbardziej...

12528

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]