Reklama

Człowiek z żelaza

Człowiek z żelaza

03.01.2007
Czyta się kilka minut
Na przekór nastrojowi chwili, gdy publicystyczna interpretacja "Miarki za miarkę narzuca się sama, Anna Augustynowicz stworzyła mądry i zobiektywizowany spektakl o zagadkach ludzkiej natury i meandrach władzy.
Dominika Ostałowska (Izabella) i Rafał Królikowski (Claudio) /fot. M. Cecko
S

Sztukę Calderona "Wielki teatr świata" otwiera scena rozdania kostiumów do ról, które bohaterom dane będzie grać w teatrze życia. Król, Bogacz, Żebrak - aktorzy nie mają wyboru, zadania zostały narzucone z góry przez Boga-Reżysera. Zawiązaniu akcji w "Miarce za miarkę" towarzyszą rozważania dotyczące ludzkiej tożsamości: ludzkie ciało przedstawione zostaje jako forma odlewnicza, która musi zostać wypełniona szlachetnym kruszcem. Nie wiadomo, kto jest odlewnikiem: Stwórca?, natura?, sam człowiek? A może inni ludzie, narzucający role i zachowania? W sztuce Szekspira żadna tożsamość nie jest stała - bohaterowie zmieniają kostiumy i imiona, wymieniają się urzędami i partnerami.

W spektaklu Augustynowicz metafora formy odlewniczej posłużyła za podstawę interpretacji sztuki. Przedstawienie toczy się na Małej Scenie Teatru Powszechnego, przy całkowitym zatarciu...

6771

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]