Reklama

Częstujemy Europę

02.07.2012
Czyta się kilka minut
Dzień dobry Państwu, nazywam się Adam Gessler. To dla mnie zaszczyt i honor dzielić się z Państwem moimi smakami.
fot. Grażyna Makara
O

Od lat przyjmuję gości w moich restauracjach, od lat stoję w drzwiach i nisko się gościom kłaniam, a teraz z moim gotowaniem trafiłem do Państwa domów.

Właściciel hotelu w Katowicach poprosił mnie, abym pomógł mu stworzyć restaurację. Myślałem o tym, kto mógłby ją w moim imieniu potem nadzorować. Wypisałem sobie rzeczy, które bezwzględnie odróżniają dobrą restaurację od byle jakiej. I kiedy tak pisałem sobie ten mój „dekalog restauracyjny”, nagle... eureka! Do każdego menu w hotelowej restauracji dołączę kartę z tymi wyróżnikami i to goście w moim imieniu będą wymagać nieustannie wysokiego poziomu. I wymagają.

Od pewnego czasu buduję w Warszawie, w Soho Factory, restaurację z wielką liczbą kuchni do wynajęcia. Będzie można zamówić produkty, zdecydować, czy będzie się gotować samemu, czy w towarzystwie i asyście profesjonalnego kucharza, i już można zapraszać gości, i...

2727

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]