Reklama

Czerwony Korytarz

Czerwony Korytarz

24.11.2009
Czyta się kilka minut
O tej wojnie poza Indiami niemal się nie mówi. Europejczykom trudno uwierzyć, że są na świecie ludzie walczący w imię umarłej, zdawałoby się, ideologii. Tymczasem maoistowska partyzantka opanowała sporą część Indii.
O

Od uzyskania niepodległości w 1947 r. Indie stale borykają się z problemem bezpieczeństwa wewnętrznego. W przeszłości głośno było głównie o Kaszmirze, gdzie lokalni i przechodzący z Pakistanu mudżahedini wzniecali powstania przeciw Delhi, domagając się przyłączenia tego regionu do muzułmańskiego Pakistanu bądź niepodległości. Gdy o Indiach mowa, terroryzm kojarzy się więc z konfliktem między hinduistyczną większością a 200-milionową muzułmańską mniejszością (w kraju liczącym dziś ponad miliard ludzi). Stereotyp ten pogłębiły zamachy w Bombaju w 2008 r., gdy muzułmańskie komando przez cztery dni terroryzowało miasto, a media z całego świata nadawały na żywo relacje spod płonącego luksusowego hotelu Taj Mahal.

Naprawdę sprawy mają się inaczej.

"Ziemia dla rolników!"

W drugim tygodniu października rządowy komitet...

7014

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]