Reklama

Ładowanie...

Czasy mesjańskie

09.07.2018
Czyta się kilka minut
Wszyscy starsi Judzcy i Jerozolimscy, „kapłani, i prorocy, i wszystek lud od małego do wielkiego (...) wszyscy słyszeli słowa ksiąg przymierza, które były znalezione w domu Pańskim” (2 Sm 22, 2).
K

Król zawarł z Bogiem przymierze i zabrał się do oczyszczenia całej ziemi obiecanej ze wszelkich śladów pogańskich. Odebrał tytuły tym, którzy kadzili Baalowi, wyciął gaj święcony z domu Pańskiego. Spalił ołtarze obce albo wrzucił do Cedronu. Bardzo był gwałtowny i nie oszczędził ani jednego kapłana Baalowego. Wszystko po to, by uspokoić Boga rozdrażnionego postępowaniem ojca Jozjasza, króla Menasa.

Była to największa czystka wrogów JHWH. Król zabijał, palił, siekał wszystko, co miało coś wspólnego z bożkami o imionach Asztoret, Chemosz, Baal, Milcom. Nakazał przywrócić święta przejścia (Pesach), których nie obchodzono od czasów sędziów. „Wypędził wieszczków, czarownice, obrazy i brzydkie bałwany i wszystkie obrzydliwości. (...) I nie był podobny jemu król przed nim, któryby się nawrócił do Pana z całego serca swego i ze wszystkiej duszy swojej, ze wszystkiej siły swojej,...

2803

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]