Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Czasy mesjańskie

Czasy mesjańskie

09.07.2018
Czyta się kilka minut
Wszyscy starsi Judzcy i Jerozolimscy, „kapłani, i prorocy, i wszystek lud od małego do wielkiego (...) wszyscy słyszeli słowa ksiąg przymierza, które były znalezione w domu Pańskim” (2 Sm 22, 2).
K

Król zawarł z Bogiem przymierze i zabrał się do oczyszczenia całej ziemi obiecanej ze wszelkich śladów pogańskich. Odebrał tytuły tym, którzy kadzili Baalowi, wyciął gaj święcony z domu Pańskiego. Spalił ołtarze obce albo wrzucił do Cedronu. Bardzo był gwałtowny i nie oszczędził ani jednego kapłana Baalowego. Wszystko po to, by uspokoić Boga rozdrażnionego postępowaniem ojca Jozjasza, króla Menasa.

Była to największa czystka wrogów JHWH. Król zabijał, palił, siekał wszystko, co miało coś wspólnego z bożkami o imionach Asztoret, Chemosz, Baal, Milcom. Nakazał przywrócić święta przejścia (Pesach), których nie obchodzono od czasów sędziów. „Wypędził wieszczków, czarownice, obrazy i brzydkie bałwany i wszystkie obrzydliwości. (...) I nie był podobny jemu król przed nim, któryby się nawrócił do Pana z całego serca swego i ze wszystkiej duszy swojej, ze wszystkiej siły swojej,...

2803

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]