Reklama

Czasu pęd niewiarygodny

Czasu pęd niewiarygodny

07.08.2012
Czyta się kilka minut
Wewnętrzne drżenie zagłusza się w książkach Pilcha seksem albo alkoholem, by móc przetrwać, pijąc i pożądając, ale przede wszystkim pisząc o piciu i pożądaniu. Trzeba zatem pisać, aby żyć. Pisać, by się nie zabić.
C

Czego oczekujemy od literatury, jeśli nie tylko rozrywki, małego zapomnienia?

Języka, który buduje własną, osobistą przestrzeń pisarza. Niekoniecznie eksperymentu, opukiwania słowa, rozbierania mechanizmów mowy na trybiki i kółka zębate. Raczej jakiejś niepowtarzalności, jedyności, która nas obejmuje, zaprasza do siebie, nie pozwala się zlekceważyć, uzależnia. Nowych światów, przekonania, że przynajmniej na pewien sposób czytana właśnie książka jest głębsza, ciekawsza od nas samych, że nie możemy całkowicie nad nią zapanować, że stojący za nią człowiek ma nam coś istotnego do powiedzenia. I że jego dzieło pomaga stanąć w prawdzie wobec samego siebie, rozpoznać: „To przecież ja, właśnie taki jestem”. Mówiąc bardzo już mocno: „pomocy, ratunku przed rozpaczą”. Tego może, czym dla autora powieści czy wiersza było ich pisanie.

Wszystko to dają nam książki Jerzego Pilcha....

17367

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]