Reklama

Czas zmieniać czas?

Czas zmieniać czas?

17.10.2017
Czyta się kilka minut
Może cofamy wskazówki zegara po raz ostatni. PSL chce, żeby Polska zrezygnowała z podziału na czas letni i zimowy (mającego sprzyjać oszczędności energii) i po wiosennej zmianie pozostała w czasie letnim.
ATIMEDIA / PIXABAY.COM
P

Projekt popierają wszystkie kluby. Polska nie byłaby pierwsza; w 2014 r. ze zmian czasu zrezygnowała Rosja.

Gwoździem do trumny niezbyt lubianych zmian czasu mogą być żarówki LED. Lampy stały się jednak tak oszczędne, że zysk z ich wygaszenia jest dziś skutecznie niwelowany przez pożerające energię klimatyzatory czy ogrzewanie. Gdy w 2008 r. amerykański stan Indiana nakazał wszystkim swoim hrabstwom wprowadzenie czasu zimowego, średnie rachunki elektryczne wzrosły.

Nawet sam akt przestawiania pociąga za sobą koszty. Ekonomista William Shughart z Utah State University oszacował, że przestawianie zegarków kosztuje amerykańską gospodarkę 1,7 mld dolarów rocznie. Tracą telewizje: oglądalność przez pierwszy tydzień po zmianie spada o 15 proc. Cierpi też zdrowie: dwa niezależne badania, szwedzkie i amerykańskie, ustaliły, że w pierwszy poniedziałek po przestawieniu zegarów o godzinę naprzód liczba zawałów skacze nawet o 25 proc. Choć gdy cofamy zegary, spada o 21 proc.

Ale są i zalety. Zmiana czasu nie służy... przestępcom. Brookings Institution wyliczyło w 2015 r., że pierwszego dnia po wprowadzeniu czasu zimowego liczba włamań spada o 7 proc. Zarabiają też sklepy, centra handlowe, stacje benzynowe. Więcej światła po pracy to więcej okazji na wydawanie pieniędzy. I to właśnie nie energetycy, lecz branża handlowa i... stacje benzynowe tradycyjnie są największymi obrońcami zegarowych kombinacji. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz naukowy, reporter telewizyjny, twórca programu popularnonaukowego „Horyzont zdarzeń”. Współautor książki "Strefy Cyberwojny", laureat Prix CIRCOM i Halabardy rektora AON. Stale...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Taki jak Polska czas ma więcej niż pół Europy. Od Hiszpanii po Słowację. Od Norwegii po Maltę. Jeżeli nie zmienimy czasu razem z innymi państwami to będzie to krok w kierunku oddalania się od Europy.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]