Reklama

Czas tyjących ryb

Czas tyjących ryb

29.08.2016
Czyta się kilka minut
Pod rządami nowego prezydenta Filipin ruszyła rewolucja, której pierwszą ofiarą pada narkobiznes. Ale Rodrigo Duterte chce nie tylko karać dilerów, lecz również zlikwidować model demokracji postkolonialnej.
W stołecznym więzieniu, przeznaczonym dla 800 osób, przebywa dziś 3800 aresztowanych. Manila, Filipiny, 21 lipca 2016 r. Fot. Noel Celis / AFP / EAST NEWS
Z

Zapewniam was, że będzie krwawo. Jak trzeba, każę zabić i sto tysięcy ludzi, domy pogrzebowe niech się szykują na złoty okres” – tak mówił o swoich metodach walki z narkobiznesem i korupcją w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi na Filipinach ówczesny kandydat, a dziś już prezydent, Rodrigo Duterte. Obiecywał, że w ciągu 3-6 miesięcy wykorzeni handel narkotykami i drastycznie ukróci w kraju przestępczość.

Duterte wybory wygrał, w czerwcu objął urząd. I zabrał się do realizowania obietnic.

Nic go nie powstrzyma

Oficjalne dane z 14 sierpnia 2016 r., czyli po sześciu tygodniach urzędowania nowego prezydenta, wyglądają następująco. Filipińska policja, tropiąc narkotykową przestępczość, przeprowadziła niemal 5 tys. operacji i nawiedziła ponad 300 tys. domów. Blisko 9 tys. osób postawiono zarzut handlu narkotykami, z tego 665 osób zastrzelono,...

16945

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]