Reklama

Czas na solidarność

Czas na solidarność

20.09.2011
Czyta się kilka minut
Napięcie między etyką a polityką oraz etyka chrześcijańska jako fundament Unii Europejskiej były tematami przewodnimi jedenastej konferencji "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej", która odbyła się 10-11 września w podkrakowskich Tomaszowicach.
P

Podczas konferencji uderzająca była zgodność w jednej kwestii: konieczności budowania etycznego fundamentu Starego Kontynentu w oparciu o takie wartości wywodzące się z chrześcijaństwa, jak ochrona ludzkiej godności, troska o dobro wspólne i realizowanie zasad szeroko rozumianej solidarności w zglobalizowanym świecie.

Spotkanie otworzyli bp Tadeusz Pieronek, inicjator cyklu konferencji, oraz kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Następnie głos zabrali prezydenci Polski i Niemiec: Bronisław Komorowski i Christian Wulff.

Kryzys, z którym obecnie mierzy się Unia Europejska, to nie tylko kryzys gospodarczy, ale przede wszystkim kryzys zaufania i odpowiedzialności - diagnozował w wystąpieniu wprowadzającym Hans-Gert Pöttering   (jego wypowiedź w całości przytaczamy na stronie 21)Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore...

4326

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]