Reklama

Ładowanie...

Czas i wsparcie

Czas i wsparcie

02.05.2004
Czyta się kilka minut
Przedstawicielstwo polskich organizacji pozarządowych w Brukseli jest inicjatywą stowarzyszeń, fundacji i porozumień organizacji społecznych, wymyśloną przez Fundację im. Stefana Batorego i Stowarzyszenie na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych (więcej informacji na temat Przedstawicielstwa znajduje się na www.eu.ngo.pl). Jesteśmy pracownikami Przedstawicielstwa, na co dzień zajmujemy się problemami lobbingu.
L

Lobbysta w artykule Marka Orzechowskiego “Lobbing mile widziany" (dodatek belgijsko-luksemburski, “TP" nr 15/04), jak my z Polski, także przybył bez doświadczenia i przyznaje się do trudnych początków. Jednak dano mu to, co najważniejsze dla zdobycia doświadczenia i wiarygodności w Brukseli: czas i wsparcie ze strony krajowej administracji. Już nieraz polskim uczestnikom brukselskiej gry lobbingowej tego właśnie nie okazano. W polskiej kulturze jadania kanapek przy biurku, lobbyści nie powinni obawiać się przyrostu wagi. Im grozi wczesne osiwienie i utrata włosów, biorąc pod uwagę specyfikę polskiego lobbingu, czyli niechętny stosunek do osób działających poza politycznymi lub urzędniczymi strukturami, którzy jednak starają się podzielić wiedzą z urzędnikiem czy politykiem, od którego tyle w brukselskim lobbingu zależy.

PAWEŁ KRZECZUNOWICZ (Bruksela), ANNA KOZIEŁ (Warszawa)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]