Reklama

Ładowanie...

Cud nad Jeziorem Genewskim?

27.01.2014
Czyta się kilka minut
W malowniczym szwajcarskim Montreux nad Jeziorem Genewskim u podnóża Alp, z dala od Syrii i jej dramatu, zaczynają się właśnie negocjacje zwane „Genewa II”, które, w teorii, mają zakończyć ów dramat.
O

Oficjalnie pod egidą ONZ, bo to jej sekretarz generalny wysyłał zaproszenia na konferencję; półoficjalnie pod egidą USA.
To nie pierwszy raz, gdy Stany Zjednoczone (nieudolnie) próbują dokonać dyplomatycznych cudów na Bliskim Wschodzie w oderwaniu od realiów. Od ponad 20 lat kolejni prezydenci USA sadzają przy stole władze Izraela i przywódców okupowanych przezeń terytoriów palestyńskich (coraz bardziej pozbawionych legitymacji tych, których rzekomo reprezentują, a więc ludzi żyjących pod okupacją). I zmuszają tych ostatnich do kompromisów, polegających na „odkładaniu na później” kluczowych spraw. Ta sama zasada dotyczy dziś Syrii. Od miesięcy Amerykanie zabiegali, by przedstawiciele opozycji i reżimu usiedli (jak równy z równym!) przy jednym stole i po prostu się pogodzili – w oderwaniu od realnej sytuacji. Potencjalny sukces negocjacji przesłonił wszystko. Do tego stopnia, że...

3151

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]