Reklama

Cud nad Jeziorem Genewskim?

Cud nad Jeziorem Genewskim?

27.01.2014
Czyta się kilka minut
W malowniczym szwajcarskim Montreux nad Jeziorem Genewskim u podnóża Alp, z dala od Syrii i jej dramatu, zaczynają się właśnie negocjacje zwane „Genewa II”, które, w teorii, mają zakończyć ów dramat.
O

Oficjalnie pod egidą ONZ, bo to jej sekretarz generalny wysyłał zaproszenia na konferencję; półoficjalnie pod egidą USA.
To nie pierwszy raz, gdy Stany Zjednoczone (nieudolnie) próbują dokonać dyplomatycznych cudów na Bliskim Wschodzie w oderwaniu od realiów. Od ponad 20 lat kolejni prezydenci USA sadzają przy stole władze Izraela i przywódców okupowanych przezeń terytoriów palestyńskich (coraz bardziej pozbawionych legitymacji tych, których rzekomo reprezentują, a więc ludzi żyjących pod okupacją). I zmuszają tych ostatnich do kompromisów, polegających na „odkładaniu na później” kluczowych spraw. Ta sama zasada dotyczy dziś Syrii. Od miesięcy Amerykanie zabiegali, by przedstawiciele opozycji i reżimu usiedli (jak równy z równym!) przy jednym stole i po prostu się pogodzili – w oderwaniu od realnej sytuacji. Potencjalny sukces negocjacji przesłonił wszystko. Do tego stopnia, że...

3151

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]