Reklama

Coś tu zgrzyta

Coś tu zgrzyta

07.11.2016
Czyta się kilka minut
„TP” 45/2016

​Z okazji Wszystkich Świętych Sejm na groby tych bardziej zapomnianych polityków, np. marszałka Rataja, wysłał zamiast delegacji złożonej z posłów przedstawicieli personelu sejmowego. Zamiast osób mających mandat wyborców, wysłał najemnych pracowników, którzy w żaden sposób majestatu Sejmu RP nie reprezentują, nawet będąc dyrektorami. Coś tu zgrzyta.
Trudno uwierzyć, że wśród 460 posłów nie znajdzie się troje na województwo, by ten obowiązek godnie wypełnić. „No, ale przecież oni mają swoje prywatne groby” – można usłyszeć argument. Mają, ale stając się osobami publicznymi wzięli na siebie obowiązek, by prywatne sprawy godzić z publicznymi. Szacunek dla zmarłych polityków wyrażany przez naszych przedstawicieli wpływa na szacunek społeczeństwa do państwa.
Żeby być konstruktywnym, mam propozycję, by obowiązek odwiedzenia grobów tych osób brali na siebie najmłodsi wiekiem i stażem posłowie. Taki zwyczaj może stać się rytuałem formacyjnym dla polityków i obywateli. Gdy na grób byłego marszałka, ministra lub premiera pójdzie delegacja trzech posłów różnych partii (towarzyszyć jej mogą obywatele), będzie to okazja do porozmawiania, a przynajmniej do pomyślenia o Polsce jak o dobru wspólnym, to zaś może powoli wpływać na osłabianie dążenia do wykolegowania konkurencji politycznej i traktowania jej oraz jej zwolenników jak wrogiego stada, nie zawsze uczciwie i stawiając to ponad dobro wspólne.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]