Conrad Festival – podaj dalej

W dniach 19–25 października odbędzie się w Krakowie siódma edycja Festiwalu Conrada – największego międzynarodowego wydarzenia literackiego w Polsce i jednego z największych w Europie.

14.09.2015

Czyta się kilka minut

„Pod prąd” – tak brzmi tegoroczne hasło naszego Festiwalu. W gronie pisarek i pisarzy, artystek i filozofów, krytyczek oraz tłumaczy będziemy rozmawiać o literaturze, która występuje przeciwko utartym sposobom myślenia i działania, mówienia i istnienia, opowiadania i zamieszkiwania świata. Zaprezentujemy książki, obrazy, instalacje, filmy, które wybijają nas z codziennego rytmu, zmuszają do zmiany postawy, nie pozwalają zapomnieć o tym, co ważne. Słowem: krytycznie odnoszą się do świata.

Wśród najważniejszych tematów naszych dyskusji znajdą się m.in. przemoc, naród oraz fikcja. Będziemy pytać, w jaki sposób literatura odnosi się do różnych rodzajów konfliktu i związanych z nim form przemocy. Jak opowiada o tych, którzy posługują się przemocą, a także o ich ofiarach? Kiedy język i opowieść stają się źródłem ideologicznego konfliktu?


CZYTAJ WSZYSTKIE TEKSRY Z DODATKU CONRAD.


Nasi goście będą się zastanawiać, dlaczego w zglobalizowanym świecie idea państwa narodowego znów staje się istotnym punktem odniesienia dla dyskusji o przyszłości wspólnoty? Czy wspólny świat to za dużo, czy za mało? Porozmawiamy o literaturze i jej odpowiedzi na nacjonalistyczne impulsy, które pobudzają społeczeństwa w różnych częściach globu do działania na rzecz zamknięcia i uszczelnienia granic.

W tym roku interesuje nas również fikcja. Gdzie kończy się zmyślenie, a gdzie zaczyna prawda? Czym różni się fikcja literacka od fikcji, która towarzyszy nam w codziennym życiu? Czego możemy się nauczyć na temat prawdy od gawędziarzy, nazywanych nie bez powodu fikcjotwórcami? Ile w naszych wyobrażeniach o przeszłości, o świecie, o religii, o kulturze i polityce fikcji, a ile weryfikowalnej wiedzy? Zapytamy o istotę wyobraźni oraz funkcję, jaką pełni ona w naszym życiu prywatnym i społecznym.


ZOBACZ PEŁNY PROGRAM FESTIWALU.


Blisko 150 gości z Polski i ze świata (m.in. Swietłana Aleksijewicz, Hanna Krall, Margarethe von Trotta, Wiesław Myśliwski, Jonathan Franzen, Varujan Vosganian, Inga Iwasiów, Agnieszka Taborska, Marcin Koszałka, Zbigniew Libera, Kamel Daoud, Olga Stanisławska, Kazimiera Szczuka i wielu innych), przeszło sto wydarzeń głównych i towarzyszących – dyskusje, pokazy, koncerty, wystawy, warsztaty, lekcje czytania etc. A na koniec wręczenie pierwszej Nagrody Conrada dla twórców po debiucie. Organizatorami Festiwalu są Fundacja Tygodnika Powszechnego i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Zapraszamy Państwa do Krakowa na siedem długich dni, podczas których literatura będzie najważniejsza. Pełny program Festiwalu znajdą Państwo na stronie: www.conradfestival.com ©℗

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Urodzony w 1978 r. Aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego.… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 38/2015