Reklama

Ładowanie...

Conrad Festival – podaj dalej

Conrad Festival – podaj dalej

14.09.2015
Czyta się kilka minut
W dniach 19–25 października odbędzie się w Krakowie siódma edycja Festiwalu Conrada – największego międzynarodowego wydarzenia literackiego w Polsce i jednego z największych w Europie.

„Pod prąd” – tak brzmi tegoroczne hasło naszego Festiwalu. W gronie pisarek i pisarzy, artystek i filozofów, krytyczek oraz tłumaczy będziemy rozmawiać o literaturze, która występuje przeciwko utartym sposobom myślenia i działania, mówienia i istnienia, opowiadania i zamieszkiwania świata. Zaprezentujemy książki, obrazy, instalacje, filmy, które wybijają nas z codziennego rytmu, zmuszają do zmiany postawy, nie pozwalają zapomnieć o tym, co ważne. Słowem: krytycznie odnoszą się do świata.

Wśród najważniejszych tematów naszych dyskusji znajdą się m.in. przemoc, naród oraz fikcja. Będziemy pytać, w jaki sposób literatura odnosi się do różnych rodzajów konfliktu i związanych z nim form przemocy. Jak opowiada o tych, którzy posługują się przemocą, a także o ich ofiarach? Kiedy język i opowieść stają się źródłem ideologicznego konfliktu?


CZYTAJ WSZYSTKIE TEKSRY Z DODATKU CONRAD.


Nasi goście będą się zastanawiać, dlaczego w zglobalizowanym świecie idea państwa narodowego znów staje się istotnym punktem odniesienia dla dyskusji o przyszłości wspólnoty? Czy wspólny świat to za dużo, czy za mało? Porozmawiamy o literaturze i jej odpowiedzi na nacjonalistyczne impulsy, które pobudzają społeczeństwa w różnych częściach globu do działania na rzecz zamknięcia i uszczelnienia granic.

W tym roku interesuje nas również fikcja. Gdzie kończy się zmyślenie, a gdzie zaczyna prawda? Czym różni się fikcja literacka od fikcji, która towarzyszy nam w codziennym życiu? Czego możemy się nauczyć na temat prawdy od gawędziarzy, nazywanych nie bez powodu fikcjotwórcami? Ile w naszych wyobrażeniach o przeszłości, o świecie, o religii, o kulturze i polityce fikcji, a ile weryfikowalnej wiedzy? Zapytamy o istotę wyobraźni oraz funkcję, jaką pełni ona w naszym życiu prywatnym i społecznym.


ZOBACZ PEŁNY PROGRAM FESTIWALU.


Blisko 150 gości z Polski i ze świata (m.in. Swietłana Aleksijewicz, Hanna Krall, Margarethe von Trotta, Wiesław Myśliwski, Jonathan Franzen, Varujan Vosganian, Inga Iwasiów, Agnieszka Taborska, Marcin Koszałka, Zbigniew Libera, Kamel Daoud, Olga Stanisławska, Kazimiera Szczuka i wielu innych), przeszło sto wydarzeń głównych i towarzyszących – dyskusje, pokazy, koncerty, wystawy, warsztaty, lekcje czytania etc. A na koniec wręczenie pierwszej Nagrody Conrada dla twórców po debiucie. Organizatorami Festiwalu są Fundacja Tygodnika Powszechnego i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Zapraszamy Państwa do Krakowa na siedem długich dni, podczas których literatura będzie najważniejsza. Pełny program Festiwalu znajdą Państwo na stronie: www.conradfestival.com ©℗

Autor artykułu

Urodzony w 1978 roku. Aktywista literacki, filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury "Tygodnika...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]