Reklama

Co widzi Polak w portfelu

Co widzi Polak w portfelu

08.01.2018
Czyta się kilka minut
W ciągu dwóch lat płace poszły lekko w górę. Ale i tak połowa pracujących zarabia mniej niż 2,5 tys. zł na rękę, a wśród 10 proc. najlepiej zarabiających aż 70 proc. stanowią mężczyźni.
BASTIAN / BEW
W

W październiku ubiegłego roku średnie miesięczne wynagrodzenie wyniosło 4574 zł brutto, czyli 3254 zł na rękę. W większości z nas taka informacja musi budzić zdziwienie. W końcu niemal każdy Polak uważa się za przeciętnego, tymczasem o takiej pensji większość społeczeństwa może pomarzyć. Podobne odczucia pojawiają się w dużej części z nas w reakcji na informacje o wzrostach płac. Skoro pensje w Polsce wzrosły o kilka procent, to dlaczego nie widać tego w moim portfelu? Jak to możliwe, że podawane co miesiąc liczby tak bardzo rozmijają się z odczuciami obywateli? Czy to dane są tak oderwane od rzeczywistości, czy większość społeczeństwa żyje jak we śnie?

Oczywiście subiektywne oceny siłą rzeczy opierają się na bardzo wycinkowym oglądzie rzeczywistości. Niestety wiele danych statystycznych również oświetla jedynie jej wąski odcinek. Analizowanie ich pojedynczo, bez odniesienia...

9650

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

IMHO trzeba rozróżnić pensję 10k (która dotyczy nielicznych urzędników i specjalistów) od dochodów tej wysokości np. prezesa spółki świadczącego jej usługi w ramach samozatrudnienia. I te drugie są zdecydowanie częstsze.

15-20% Polaków widzi w portfelu także dochody z nieujawnionych źródeł (szara strefa), dlatego Polacy są bardziej zamożni, niż wynikałoby to z wysokości przeciętnego wynagrodzenia.

a poza tym cała ta dyskusja bierze się moim zdaniem z nadreprezentacji przedmiotów typu religia w szkołach, stąd wielkie halo kiedy co raz jakiś publicysta odkrywa prawdziwe znaczenie matematycznego terminu 'średnia'

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]