Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Co się stało dyplomatom

Co się stało dyplomatom

03.09.2018
Czyta się kilka minut
Zaczęło się na Kubie – od zagadki medycznej. W 2016 r. pracownicy ambasady amerykańskiej zaczynają zgłaszać problemy ze słuchem, nudności i trudności z zachowaniem uwagi.
R

Rok później Waszyngton, w odwecie za to, że Hawana nie zapewnia misji USA należytej ochrony, wydala 15 kubańskich dyplomatów. Historia powtarza się jednak na wiosnę 2018 r. w chińskim Kantonie, gdzie u pracowników amerykańskiego konsulatu pojawiają się podobne symptomy. Wyniki badań potwierdzają uszkodzenie mózgu.

W minionym tygodniu dziennik „New York ­Times” ujawnił, że dyplomaci z Hawany najprawdopodobniej zostali zaatakowani tzw. bronią mikrofalową. Rosnąca liczba badaczy wskazuje na tzw. efekt Freya – mózg bombardowany mikrofalami interpretuje je jako dźwięk. Taką hipotezę sprawdzali także wojskowi z tajnej grupy JASON, zbierającej się, jak twierdzi gazeta, każdego lata, aby omawiać strategiczne odkrycia naukowe. Tymczasem federalni śledczy rozmawiali o możliwości ataku mikrofalowego z samym Allanem H. Freyem, który w latach 60. XX w. opisywał takie zjawisko. Tu ciekawostka: niedługo po publikacji swoich prac naukowca zaproszono do Moskwy – sowieccy wojskowi zainteresowali się potencjalnym wykorzystaniem broni mikrofalowej. W kolejnych dekadach zarówno Rosjanie, jak i Amerykanie badali możliwości taktycznego wykorzystania badań Freya. Za miesiąc w czasopiśmie „Neural Computation” ma się ukazać artykuł przedstawiający dowody, że amerykańscy dyplomaci padli ofiarą ataku mikrofalowego. ©℗

Na podst. nyt.com

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]