Reklama

Co będzie z Polską za lat trzysta

Co będzie z Polską za lat trzysta

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Obok Muzeum Powstania Warszawskiego postawiłbym pomnik Ofiar Powstania Warszawskiego - piramidę kamienną, wzniesioną z dwustu tysięcy płyt nagrobnych z nazwiskami spalonych i zabitych kobiet i mężczyzn, wyższą niż Pałac Kultury.
O

Od razu powiem, że na słowa "kultura narodowa" i "narodowa tożsamość" reaguję z pewnym niepokojem. Być może dzieje się tak dlatego, że chwilami nie bardzo wierzę w istnienie narodów. Narody, owszem, istnieją, ale nie w czasach pokoju. W czasach pokoju istnieją raczej społeczeństwa, które zwykle w sytuacji zagrożenia nagle stają się narodami, co nie zawsze wygląda zachęcająco. A że narody rzadko bywają wspólnotami cywilnymi, dużo bardziej od narodów wolę wielobarwne i wielonarodowe społeczeństwa, podobnie jak od określenia "kultura narodowa Polaków" wolę skromniejsze określenie "kultura społeczeństwa polskiego".

Sam zresztą niekiedy wątpię, czy istnieje "kultura narodowa", skoro 90 proc. Polaków nie czyta z własnej woli Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego i Norwida, nie mówiąc już o Andrzeju Stasiuku i Magdalenie Tulli, a nawet o stuprocentowo narodowym...

20057

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]