Reklama

Cnoty prywatne: słowność

Cnoty prywatne: słowność

28.04.2006
Czyta się kilka minut
Dotrzymywanie słowa, czyli słowność - rzeczownik rzadko używany, jest cnotą nie tylko prywatną.
W

W życiu publicznym i politycznym ma ona także kolosalne zastosowanie. Bez niej wiele związków zarówno praktycznych, jak i uczuciowych byłoby nie do wyobrażenia. Jakże często przecież rozmowę z kimś bliskim kończymy pytaniem: "słowo?" i słyszymy odpowiedź: "słowo!". Potem pozostaje tylko słowa dotrzymać.

W zasadzie jest to cnota prosta i łatwa do zrealizowania. Równie łatwo wykazać, że się słowa nie dotrzymało. Jednak właśnie fakt, że tak prosto jest coś obiecać, sprawia, że tak trudno danego słowa dotrzymać.

Czasem niedotrzymanie słowa danego tylko ustnie powoduje konsekwencje prawne. Jeżeli jesteśmy z kimś "po słowie", to za niedotrzymanie tego słowa możemy być ukarani sądownie. Są to wprawdzie szczególne i wyjątkowe przypadki, ale wskazują one, że słowo jest nie tylko święte, ale też że dotrzymywanie go jest jedną z cnót prywatnych, której...

3364

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]