Reklama

Cnoty prywatne: słowność

28.04.2006
Czyta się kilka minut
Dotrzymywanie słowa, czyli słowność - rzeczownik rzadko używany, jest cnotą nie tylko prywatną.
W

W życiu publicznym i politycznym ma ona także kolosalne zastosowanie. Bez niej wiele związków zarówno praktycznych, jak i uczuciowych byłoby nie do wyobrażenia. Jakże często przecież rozmowę z kimś bliskim kończymy pytaniem: "słowo?" i słyszymy odpowiedź: "słowo!". Potem pozostaje tylko słowa dotrzymać.

W zasadzie jest to cnota prosta i łatwa do zrealizowania. Równie łatwo wykazać, że się słowa nie dotrzymało. Jednak właśnie fakt, że tak prosto jest coś obiecać, sprawia, że tak trudno danego słowa dotrzymać.

Czasem niedotrzymanie słowa danego tylko ustnie powoduje konsekwencje prawne. Jeżeli jesteśmy z kimś "po słowie", to za niedotrzymanie tego słowa możemy być ukarani sądownie. Są to wprawdzie szczególne i wyjątkowe przypadki, ale wskazują one, że słowo jest nie tylko święte, ale też że dotrzymywanie go jest jedną z cnót prywatnych, której...

3364

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]