Reklama

Ładowanie...

Ciężar

13.11.2017
Czyta się kilka minut
Chciałbym wrócić jeszcze do czytań z poprzedniej niedzieli. Najpierw fragment Ewangelii.
J

Jezus mówi: „Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. (...) Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia, i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. (...) Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze miejsca w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach, i żeby ludzie nazywali ich Rabbi” (zob. Mt 23, 1-12).

Z tego krótkiego tekstu można wyczytać dwa możliwe grzechy duchowych liderów (pasterzy Kościoła) – prawdziwe przestępstwa wobec Ewangelii Boga. Pierwszy to uczynienie ciężaru z Dobrej Nowiny, i to ciężaru nie do uniesienia.

Kiedy wiara staje się „ciężarem nie do uniesienia”? Wtedy, gdy zostaje zredukowana do prawa: do przepisów i regulacji, nakazów, zakazów, ograniczeń – staje się jarzmem, jakiego człowiek „nie ma ochoty dźwigać” – w taki sposób to niebezpieczeństwo opisuje św. Piotr na pierwszym „soborze”, opisanym w...

3645

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]