Reklama

Ciężar

Ciężar

13.11.2017
Czyta się kilka minut
Chciałbym wrócić jeszcze do czytań z poprzedniej niedzieli. Najpierw fragment Ewangelii.
J

Jezus mówi: „Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. (...) Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia, i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. (...) Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze miejsca w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach, i żeby ludzie nazywali ich Rabbi” (zob. Mt 23, 1-12).

Z tego krótkiego tekstu można wyczytać dwa możliwe grzechy duchowych liderów (pasterzy Kościoła) – prawdziwe przestępstwa wobec Ewangelii Boga. Pierwszy to uczynienie ciężaru z Dobrej Nowiny, i to ciężaru nie do uniesienia.

Kiedy wiara staje się „ciężarem nie do uniesienia”? Wtedy, gdy zostaje zredukowana do prawa: do przepisów i regulacji, nakazów, zakazów, ograniczeń – staje się jarzmem, jakiego człowiek „nie ma ochoty dźwigać” – w taki sposób to niebezpieczeństwo opisuje św. Piotr na pierwszym „soborze”, opisanym w...

3645

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]