Reklama

Cierniowa korona stworzenia

Cierniowa korona stworzenia

14.12.2010
Czyta się kilka minut
To, jak chrześcijanie traktują zwierzęta, nie mówi niczego o naszych "mniejszych braciach" - ale o nas samych bardzo wiele. I wieści te nie są budujące.
K

Kochamy zwierzęta - i to bardzo. Można to zaobserwować na prostym przykładzie. Każdego roku przed Bożym Narodzeniem umieszczamy je jako rekwizyty w tzw. żywych szopkach. Są tu przez nas obsadzone w roli źródła radości. Już wkrótce rodzice w trakcie weekendowych spacerów będą pokazywać swoim pociechom takie właśnie szopki, namawiać do nakarmienia marchewką spokojnego osiołka...

Zwierzęta mają dostarczać człowiekowi radości - do tego jesteśmy od dziecka przyzwyczajani. Są nam poddane. Mają nam służyć. Czy w tym na pozór dobrodusznym przekonaniu nie kryje się zarazem źródło złego traktowania przez nas "braci mniejszych"? Czy okrucieństwo ludzi wobec zwierząt, nie jest owocem starej i skompromitowanej już dziś "teologii stworzenia"?

Pozytywną odpowiedź - niestety - daje prof. Andrew Linzey. Przykrą diagnozę stawia jako punkt wyjścia do odnowienia...

6946

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]