Reklama

Cienie nad Miastem Świateł

Cienie nad Miastem Świateł

19.11.2012
Czyta się kilka minut
Alan Riding: A zabawa trwała w najlepsze. Życie kulturalne w okupowanym Paryżu.
1

14 czerwca 1940 r. armia Hitlera zajęła stolicę Francji; podpisano rozejm. Południowo-wschodnia część kraju przekształcona została w nowe Państwo Francuskie, na czele którego stanął marszałek Pétain. Na siedzibę wybrał uzdrowisko Vichy, którego hotele zmieniły się w siedziby ministerstw i ambasad. Paryż – Miasto Świateł – znalazł się pod okupacją.

Jak francuscy intelektualiści zareagowali na katastrofę? Jak układały się ich relacje z okupantem? Jak wyglądało życie literackie, plastyczne, muzyczne, teatralne, filmowe i estradowe? Jak przebiegały rozliczenia, gdy w sierpniu 1944 Paryż został wyzwolony? Alan Riding, dziennikarz brytyjski, wieloletni europejski korespondent kulturalny „New York Timesa”, napisał o tym świetnie skonstruowaną, naładowaną faktami, wciągającą książkę. Oparł się nie tylko na źródłach pisanych, dotarł też do ostatnich świadków, jak...

4081

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]