Reklama

Cień Ery Rekonstrukcji

Cień Ery Rekonstrukcji

03.09.2007
Czyta się kilka minut
Trzecia inscenizacja cudu nad Wisłą składała się z szarż kawalerii i ponad 50 efektownych eksplozji. Koniec półtoragodzinnej bitwy zwieńczyła kolejna bohaterska śmierć księdza Ignacego Skorupki. Wszystko to w wydaniu pasjonatów. W huku wystrzałów, w dymie pożarów dwóch wiejskich domów, polscy żołnierze bohatersko odpierali ataki wroga, by wreszcie ruszyć do kontrataku i, nie zważając na oberwanie chmury, znów odnieść miażdżące zwycięstwo nad bolszewią.
W

Wydaje się, że tego rodzaju "bitwy" są dalekimi krewnymi gier pasyjnych, będących przecież coroczną rekonstrukcją wydarzeń, realizowaną przez amatorów. Pasjonatów.

Coroczne przeżywanie Pasji to zadanie bardzo poważne, w którym element zabawy jest raczej minimalny. Tymczasem już dawno odkryto, że homo jest ludens. I to od zawsze, choć ostatnio jakby coraz bardziej permanentnie.

A ponieważ niektórzy lubią się rozrywać aktywnie, stąd rekonstrukcje bitew. Ludzie chcą własnymi siłami wskrzesić atmosferę kluczowych momentów z przeszłości, poczuć emocje przodków, na pewien czas przestać biernie konsumować "Wydarzenia", ale stać się twórcą historii. To coraz bardziej popularne zjawisko fascynuje mnie jako człowieka spektaklu. Dlatego z zapartym tchem śledzę heroiczne hippiczne perypetie króla Jagiełły (corocznie spada pod Grunwaldem). Ale mi nie...

4598

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]