Reklama

Ładowanie...

Cień Ery Rekonstrukcji

03.09.2007
Czyta się kilka minut
Trzecia inscenizacja cudu nad Wisłą składała się z szarż kawalerii i ponad 50 efektownych eksplozji. Koniec półtoragodzinnej bitwy zwieńczyła kolejna bohaterska śmierć księdza Ignacego Skorupki. Wszystko to w wydaniu pasjonatów. W huku wystrzałów, w dymie pożarów dwóch wiejskich domów, polscy żołnierze bohatersko odpierali ataki wroga, by wreszcie ruszyć do kontrataku i, nie zważając na oberwanie chmury, znów odnieść miażdżące zwycięstwo nad bolszewią.
W

Wydaje się, że tego rodzaju "bitwy" są dalekimi krewnymi gier pasyjnych, będących przecież coroczną rekonstrukcją wydarzeń, realizowaną przez amatorów. Pasjonatów.

Coroczne przeżywanie Pasji to zadanie bardzo poważne, w którym element zabawy jest raczej minimalny. Tymczasem już dawno odkryto, że homo jest ludens. I to od zawsze, choć ostatnio jakby coraz bardziej permanentnie.

A ponieważ niektórzy lubią się rozrywać aktywnie, stąd rekonstrukcje bitew. Ludzie chcą własnymi siłami wskrzesić atmosferę kluczowych momentów z przeszłości, poczuć emocje przodków, na pewien czas przestać biernie konsumować "Wydarzenia", ale stać się twórcą historii. To coraz bardziej popularne zjawisko fascynuje mnie jako człowieka spektaklu. Dlatego z zapartym tchem śledzę heroiczne hippiczne perypetie króla Jagiełły (corocznie spada pod Grunwaldem). Ale mi nie...

4598

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]