Reklama

Ciemny nurt

Ciemny nurt

23.10.2017
Czyta się kilka minut
Stężenie agresywnego szowinizmu rośnie na naszych oczach, wpędzając miliony kobiet (ale i mężczyzn) na zmianę w przerażenie, wściekłość i przygnębienie.
W

WYJŚCIE Z PATRIARCHATU – nie my pierwsi i na pewno nie ostatni postulujemy coś, co od dawna i dla wszystkich powinno być oczywiste. A dowodów na to, że niestety nie jest, mamy boleśnie dużo i codziennie spływają nowe. Nie ma sensu ich tu wymieniać, wystarczy włączyć telewizor, zajrzeć do internetu albo wyjść na ulicę. Stężenie agresywnego szowinizmu rośnie na naszych oczach, wpędzając miliony kobiet (ale i mężczyzn) na zmianę w przerażenie, wściekłość i przygnębienie.

JAK PORADZIĆ SOBIE z tą otwierającą się pod naszymi nogami czarną topielą, z której co rusz wyłaniają się ożywione trupy patriarchatu? Stawka jest bardzo wysoka (o ile w ogóle trzeba jeszcze kogoś do tego przekonywać), bo prymitywne, antyintelektualne banały niepokojąco łatwo zamieniają się w realną przemoc i indywidualne tragedie. Przejmująco i przekonująco pisze o tym cicha bohaterka naszego numeru, Rebecca Solnit, w książce „Mężczyźni objaśniają mi świat”.

CO ZATEM ROBIĆ? Inga Iwasiów wskazuje na literaturę, która nie tyle daje pociechę, co raczej może stać się użytecznym narzędziem zmiany. Pisarki, które krytyczka zalicza do „ciemnego nurtu sztuki”, prowadzą w swojej prozie (ale nie tylko) skrupulatną „kronikę kobiecych wypadków”. Mało tam optymizmu i szczęśliwych zakończeń, za to dużo bezsilnej złości i bolesnych doświadczeń. Oczywiście sama literatura, choćby najwybitniejsza i najbardziej przejmująca, świata nie zmieni. Dzięki niej jednak zyskujemy język, przy pomocy którego możliwe jest dzielenie się doświadczeniem. A bez tego nigdy nie uda nam się wytworzyć szczepionki przeciwko zombie patriarchatowi. ©℗


Book's not dead - ruszył podkast książkowy i grupa czytelnicza

Book's not dead to profesjonalny podkast tworzony przez Michała Sowińskiego i Katarzynę Trzeciak. W podcaście wysłuchacie rozmów z najlepszymi pisarkami i pisarzami (w pierwszym odcinku: Michel Faber, w drugim: Colm Tóibín), poznacie też fragmenty ich twórczości czytane przez aktorów m.in. Starego Teatru.

Book's not dead to także grupa facebookowa, w której dyskutujemy o wszystkim, co związane z książkami: nowości, recenzje, a także plany najbliższych podcastów. Grupę animuje i odpowiada w niej na pytania Michał Sowiński.

Book’s not dead znajdziesz w internecie pod adresem powszech.net/bnd


KSIĄŻKI W TYGODNIKU – magazyn literacki nr 7/8: Wyjście z patriarchatu

Redaktor prowadzący: Michał Sowiński

Redakcja: Tomasz Fiałkowski, Andrzej Franaszek, Jerzy Franczak, Grzegorz Jankowicz, Michał Paweł Markowski, Piotr Mucharski

Projekt graficzny: Marek Trojanowski

Okładka: Joanna Rusinek

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]