Reklama

Ładowanie...

Chronimy czy wycinamy

27.06.2004
Czyta się kilka minut
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to agenda rządowa powołana do zarządzania lasami publicznymi, których właścicielem jest Skarb Państwa. Czy w państwie demokratycznym może działać instytucja, która bez znaczącego udziału społeczeństwa zarządza majątkiem publicznym zajmującym 25 proc. powierzchni państwa?.
J

Już słyszę odpowiedź wysokiego funkcjonariusza Lasów Państwowych: “Zainteresowani mogą uczestniczyć w pracach komisji opracowującej plany 10-letnie i zgłaszać wnioski do planów, czyli współuczestniczyć w zarządzaniu lasami".

Praktyka jest inna. Nie wiem, czy jakiekolwiek nadleśnictwo cieszyło się większym zainteresowaniem i aktywniejszym udziałem ekspertów w pracach nad planem niż lasy Puszczy Białowieskiej. Gdy jednak białowiescy naukowcy i przyrodnicy z ponad 30 organizacji pozarządowych upomnieli się o wpisanie ich wniosków do protokołu prac komisji, usłyszeli od wysokiego funkcjonariusza Lasów, że ich głos - jedynie opiniotwórczy, a merytorycznie “nie do przyjęcia" - nie musi być uwzględniony. Podobnie potraktowano kilkanaście stron formalnych uwag do gotowego planu zagospodarowania Puszczy. Za to w maju 2003 r. rzecznik Dyrekcji Generalnej LP, w...

19665

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]