Chora teologia, chory Kościół

Episkopat hiszpański opublikował instrukcję duszpasterską, w której w bezprecedensowy sposób poddał krytyce "niektóre propozycje współczesnej teologii. Biskupi zarzucają teologom, że w ogromnej mierze to oni winni są kryzysowi Kościoła. A chociaż mają na uwadze sytuację na Półwyspie Iberyjskim, wiele wskazuje na to, że ich dokument może mieć wpływ także na Kościół w innych regionach świata.

07.08.2006

Czyta się kilka minut

Benedykt XVI wśród biskupów Hiszpanii, Walencja, lipiec 2006 r. /
Benedykt XVI wśród biskupów Hiszpanii, Walencja, lipiec 2006 r. /

Zresztą sami hiszpańscy biskupi prezentują instrukcję jako "model pracy" dla biskupów innych krajów, co wiąże się z faktem, że powstała ona w łączności z Kongregacją Nauki Wiary, stróża czystości doktryny Kościoła.

Dokument nosi tytuł "Teologia i zeświecczenie w Hiszpanii. Czterdzieści lat po zakończeniu Soboru Watykańskiego II" i choć z założenia piętnuje błędne teologie czy współczesne tendencje teologiczne, nie zaś konkretnych teologów, w przypisach można znaleźć sporo nazwisk przedstawicieli tej nauki. Pojawiają się w nich: Hiszpanie Juan José Tamayo, José María Castillo, Juan Antonio Estrada i Marciano Vidal oraz Jacques Dupuis (Belg), Anthony de Mello (Hindus), Roger Haight (Amerykanin), Reinhard Messner (Austriak), Leonardo Boff (Brazylijczyk), Diarmuid O'Murchu (Irlandczyk), Tissa Balasuriya (Lankijczyk). Absolutna większość z nich już wcześniej spotkała się z poważną krytyką ze strony Kongregacji Nauki Wiary.

U źródeł zeświecczenia Kościoła - czytamy w dokumencie - "znajduje się utrata wiary i jej znajomości. Ważną rolę bez wątpienia odgrywają w tym niektóre nie dość ugruntowane teologiczne propozycje w odniesieniu do wyznania chrystologicznej wiary". Sedno problemu - zdaniem hiszpańskich biskupów - tkwi w rozumieniu tajemnicy Jezusa Chrystusa. Kryzys czy błędy współczesnej teologii można ująć w czterech punktach: "racjonalistyczna koncepcja wiary i Objawienia; immanentny humanizm odniesiony do Jezusa Chrystusa; jedynie socjologiczna interpretacja Kościoła i zeświecczony subiektywizm-relatywizm w katolickiej moralności". Wszystkie łączy - jak czytamy w dokumencie - porzucenie nauki o odróżniającej istocie chrześcijaństwa (w odniesieniu do innych religii), "a szczególnie o definitywnej i uniwersalnej wartości Chrystusa w Jego objawieniu się, w Jego statusie jako Syna Boga żywego, w Jego realnej obecności w Kościele oraz w darze i obietnicy Jego życia jako paradygmatu moralnego zachowania". Niczym refren w dokumencie powtarza się zarzut, że współczesna teologia błędnie ujmuje relację między Chrystusem i Kościołem, nie widząc nic zdrożnego w promowaniu krytyki, wątpliwości i nieufności w odniesieniu do Magisterium. Lista konkretnych błędów, wyliczonych przez hiszpańskich hierarchów, jest nadzwyczaj długa. W rzeczy samej mają one związek z większością najbardziej zapalnych problemów we współczesnej teologii; problemów, wokół których toczą się obecnie gorące debaty.

Biskupi Hiszpanii są przekonani, że znaczna część przedstawicieli teologii nie tylko daje w teorii i praktyce wyraz niewłaściwemu rozumieniu związku swojej dyscypliny z Magisterium, ale również w niewystarczającym stopniu jest świadoma wpływu na wiarę zwykłych wiernych. Dokument podkreśla, że niektóre błędne teorie z kręgów akademickich przedostają się do środowisk katechetów, duchownych czy "szeregowych" katolików. W ten sposób liczni teologowie "zasiewają w sercach wierzących niepokój i problemy", prowadząc do kryzysu wiary. W procesie tym istotną rolę odgrywa część mediów, które - deklarując się, nie wiedzieć czemu, jako chrześcijańskie czy katolickie, nagłaśniają błędy, "sieją wątpliwości i zamieszanie wśród zwykłych ludzi".

***

Dla uchwycenia rangi instrukcji hiszpańskiego episkopatu - pisze zazwyczaj dobrze poinformowany watykanista włoskiego tygodnika "L'Espresso" Sandro Magister - duże znaczenie ma fakt, że została ona zaplanowana trzy lata temu we współpracy z Kongregacją Nauki Wiary, której prefektem był obecny Papież. Nie bez znaczenia jest także to, że do publikacji hiszpańskiego dokumentu przygotowuje się watykański dziennik "L'Osservatore Romano", a jego włoski przekład już ukazał się w zbliżonym do kół watykańskich dzienniku "Il Regno". Trudno więc nie przyjąć, że dokument hiszpańskiego episkopatu powstał w jakiejś mierze z myślą o Kościele w innych regionach świata, gdzie występują podobne do hiszpańskich "zjawiska" w teologii. Jeśli tak, mielibyśmy do czynienia z kolejnym sygnałem, że czystość, jedność i integralność doktryny Kościoła jest jednym z głównych aspektów obecnego pontyfikatu, ale też świadectwem tego, jak wielkie znaczenie przypisuje on teologii.

Instrukcja "Teologia i zeświecczenie w Hiszpanii" ma być podstawą dla działań zmierzających do oczyszczenia Kościoła z błędnych teorii i powrotu do porządku doktrynalnego. Bp Eugenio Romero Pose, przewodniczący Komisji Doktrynalnej Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej, w rozmowie z "Il Regno" powiedział, że "lektura dokumentu będzie zachętą do poprawy formacji wszystkich tych, którzy są odpowiedzialni za przekazywanie wiary. Instrukcja stopniowo będzie prezentowana w diecezjach księżom, seminarzystom, studentom teologii i katechetom. Jak dotąd spotkała się ona z kilkoma negatywnymi reakcjami, które zresztą nie były zbyt głębokie". Znając środowisko teologiczne, trudno jednak nie prorokować, że głębsza krytyka jest tylko kwestią czasu.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 33/2006