Reklama

Chodzenie po grani

Chodzenie po grani

05.06.2012
Czyta się kilka minut
Rozczarowanie bywa szybkie i bolesne, a marzenia pryskają z hukiem w wyniku zderzenia z realiami. Mądrość radzenia sobie z kapłaństwem polega na tym, by wszystko to, co wywołuje rozczarowanie, uczynić bodźcem dojrzewania.
K

Kryzys i wypalenie grożą księdzu tak samo jak wszystkim. A może nawet bardziej. I to z dwóch powodów. Po pierwsze, radykalizm kapłańskiego sposobu życia wynika z wezwania do naśladowania Chrystusa. Po wtóre, wobec księdza – jak chyba wobec nikogo innego – formułuje się bardzo wysokie oczekiwania społeczne. Niejeden z nas, księży, wcześniej czy później uświadamia sobie, że nie jest ani wystarczająco radykalny w naśladowaniu Chrystusa, ani wystarczająco doskonały w oczach ludzi.

Z tej świadomości może się zrodzić motywacja do dalszej pracy i zmiany. Ale może także stać się początkiem załamania czy depresji. To ryzyko wpisane jest w kapłańską tożsamość. Nie znaczy to jednak, że nie można zrobić nic, by to ryzyko zmniejszyć.

ZA ZAMKNIĘTYMI DRZWIAMI

Realizm każe nam przyznać i przyjąć, że kapłaństwo jest – z jednej strony – nieopisywalną do końca...

9892

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]