Reklama

Chodzenie po grani

Chodzenie po grani

05.06.2012
Czyta się kilka minut
Rozczarowanie bywa szybkie i bolesne, a marzenia pryskają z hukiem w wyniku zderzenia z realiami. Mądrość radzenia sobie z kapłaństwem polega na tym, by wszystko to, co wywołuje rozczarowanie, uczynić bodźcem dojrzewania.
K

Kryzys i wypalenie grożą księdzu tak samo jak wszystkim. A może nawet bardziej. I to z dwóch powodów. Po pierwsze, radykalizm kapłańskiego sposobu życia wynika z wezwania do naśladowania Chrystusa. Po wtóre, wobec księdza – jak chyba wobec nikogo innego – formułuje się bardzo wysokie oczekiwania społeczne. Niejeden z nas, księży, wcześniej czy później uświadamia sobie, że nie jest ani wystarczająco radykalny w naśladowaniu Chrystusa, ani wystarczająco doskonały w oczach ludzi.

Z tej świadomości może się zrodzić motywacja do dalszej pracy i zmiany. Ale może także stać się początkiem załamania czy depresji. To ryzyko wpisane jest w kapłańską tożsamość. Nie znaczy to jednak, że nie można zrobić nic, by to ryzyko zmniejszyć.

ZA ZAMKNIĘTYMI DRZWIAMI

Realizm każe nam przyznać i przyjąć, że kapłaństwo jest – z jednej strony – nieopisywalną do końca...

9892

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]