Reklama

Chińska rakieta: najpierw triumf, potem wpadka

Chińska rakieta: najpierw triumf, potem wpadka

10.05.2021
Czyta się kilka minut
20-tonowy, wysoki jak kopiec Kościuszki człon chińskiej rakiety Długi Marsz 5B wymknął się spod kontroli. Mógł spaść gdziekolwiek od Pekinu przez Madryt po Wellington. Ostatecznie wpadł do oceanu w pobliżu ­Malediwów.
BARCROFT MEDIA
P

Pekin zaczął budowę stałej stacji kosmicznej. Rakieta Długi Marsz 5B (jej start na zdjęciu) wyniosła moduł podobnej do radzieckiego Mira stacji Tiangong. Dotąd samodzielnie stacje stworzyły tylko ZSRR i Amerykanie. Nad (pięciokrotnie większą) ISS współpracują USA, Rosja, Japonia, Kanada i 17 krajów Europy.

Ale o sukcesie szybko zapomniano, bo 20-tonowy, wysoki jak kopiec Kościuszki człon rakiety wymknął się spod kontroli. Mógł spaść gdziekolwiek od Pekinu przez Madryt po Wellington. Ostatecznie wpadł do oceanu w pobliżu ­Malediwów.

Wiele dużych kosmicznych śmieci jest celowo wysyłanych na cmentarzysko na Pacyfiku między Pitcairn a Antarktydą. Ale jeśli ziemia traci kontrolę, przewidzenie, gdzie dokładnie spadnie żelastwo, staje się niemożliwe. Chiny mają tu złą passę. Rok temu Długi Marsz spadł na Wybrzeże Kości Słoniowej. Uszkodził kilka budynków, nie robiąc nikomu...

949

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Wpadka ze zdjęciem. To jest start rakiety LM 4C [https://bit.ly/3vYWZDz]. LM 5B ma zupełnie inna sylwetkę.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]