Reklama

"Chcę mu podziękować"

"Chcę mu podziękować"

02.10.2005
Czyta się kilka minut
Po śmierci Szymona Wiesenthala w izraelskim dzienniku HAARETZ (z 23 września) ukazał się niezwykły list do redakcji. Jego autorką jest wnuczka brata Aloi-sa Brunnera, jednego z największych zbrodniarzy nazistowskich, odpowiedzialnych za zorganizowanie ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Brunner, bliski współpracownik Adolfa Eichmanna, zdołał po 1945 r. ukryć się tak skutecznie, że Wiesenthalowi nie udało się go złapać. Jeszcze w latach 90. krążyły plotki, że Brunner (rocznik 1912) żyje i ukrywa się w Syrii.
C

Claudia Brunner pisze: “Rodzinne milczenie i lęki irytowały mnie. Z książek i artykułów o Aloisie Brunnerze nie mogłam dowiedzieć się wiele więcej niż z moich dotychczasowych poszukiwań i nadal nie potrafiłam zrozumieć do końca, co to znaczy być spokrewnioną z bliskim współpracownikiem Eichmanna. Kiedy uświadomiłam sobie, że nie mogę po prostu odciąć tej gałęzi mego rodzinnego drzewa, ale muszę sobie jakoś z tym radzić, w 1999 r. zdecydowałam się skontaktować z człowiekiem, o którym Austriacy zwykli mówić »łowca nazistów«. (...).

Szymon Wiesenthal był zaskoczony, słysząc moje nazwisko. Ale przyjaźnie powitał mnie w swoim wiedeńskim biurze. Nie miałam wcześniej żadnych wyobrażeń, jak »łowca nazistów« powinien wyglądać, ale według mnie on nie wyglądał na kogoś, kto poluje na kogokolwiek lub cokolwiek. Raczej na kogoś, kto ma jasno wyznaczoną misję i stara się...

2785

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]