Reklama

Cena podróży

Cena podróży

13.01.2009
Czyta się kilka minut
Biografia Ryszarda Kapuścińskiego imponuje rozmachem i szczegółowością. Ale na jedno z najważniejszych pytań dotyczących jego życia nie odpowiada.
W

Wśród glos do twórczości wybitnego reportera wydanych po jego śmierci "Biografia pisarza" wygląda niewątpliwie najsolidniej. Beata Nowacka i Zygmunt Ziętek stworzyli precyzyjny dokument mentalnych, duchowych i literackich przeistoczeń, jakie przechodził Kapuściński. Poznajemy więc młodego zetempowca, zafascynowanego dokonującą się w kraju rewolucją, autora wierszy produkcyjnych, pisanych w myśl jedynie słusznych kanonów socrealistycznych; 23-letniego autora reportażu "To też jest prawda o Nowej Hucie", demaskującego wstydliwe tło nowej rzeczywistości; młodego korespondenta rzuconego do Afryki, zafascynowanego ruchami niepodległościowymi i młodymi krajami; dojrzałego reportera, gorzko konstatującego upadek szczytnych ideałów rewolucyjnych w republikach bananowych; pilnego obserwatora najważniejszych wydarzeń drugiej połowy XX w.; w końcu jednego z najważniejszych humanistów...

4327

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]