Reklama

Birma: kolejna eskalacja

Birma: kolejna eskalacja

05.09.2017
Czyta się kilka minut
Kilkuset zabitych i kilkadziesiąt tysięcy wygnańców to bilans walk policji i wojska z muzułmańskimi bojownikami, a także pacyfikacji, które od kilkunastu dni trwają w birmańskim stanie Rakhine.
MOHAMMAD PONIR HOSSAIN / REUTERS / FORUM
N

Napięcie rosło od miesięcy, a wybuch nastąpił w ostatnim tygodniu sierpnia, gdy bojownicy Arakan Rohingya Salvation Army (ARSA) zaatakowali policyjne posterunki. W kolejnych dniach birmańskie wojsko i policja zaczęły ofensywę, połączoną z pacyfikacjami. Wywołało to panikę: do 3 września do sąsiedniego Bangladeszu uciekło co najmniej 73 tys. muzułmanów Rohingya (na zdjęciu podczas przekraczania granicy), a spodziewani są kolejni; w minionym ćwierćwieczu Bangladesz przyjął już 400 tys. islamskich uchodźców z Birmy.

Liczba ofiar śmiertelnych ostatniej eskalacji ma sięgać 400; kilkudziesięciu cywilów miało utonąć podczas przepraw przez graniczną rzekę Naf. Uciekinierzy opowiadają, że wojsko pali muzułmańskie wsie i wypędza mieszkańców. Władze twierdzą, że tylko reagują na ataki ARSA, ale w opinii obserwatorów wykorzystują sytuację, by pozbyć się możliwie wielu muzułmanów.

ARSA to podziemna organizacja, powstała w reakcji na prześladowania, jakim buddyjska większość poddaje w Birmie islamską mniejszość. Tamtejsi muzułmanie, do niedawna w liczbie miliona (2 proc. ludności), tworzą grupę etniczno-religijną Rohingya. Rząd Birmy odmawia im obywatelstwa (wielu to bezpaństwowcy). Pod tym względem niewiele się zmieniło, gdy półtora roku temu władzę z rąk wojskowych przejął rząd cywilny, w którym szefem MSZ została pokojowa noblistka Aung San Suu Kyi.

Na listopad planowana jest wizyta papieża w Birmie (żyje tu 3 mln chrześcijan) i Bangladeszu (300 tys. chrześcijan). Azjatycka agencja katolicka UCANews podała właśnie, że jeszcze w czerwcu katoliccy biskupi z Birmy poprosili Franciszka, by podczas wizyty nie używał w ogóle słowa „Rohingya”, gdyż dla władz to „wrażliwy punkt”. Ostatnia eskalacja może więc jeszcze utrudnić papieską podróż do Birmy. Jej motto to: „Miłość i pokój”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]