Reklama

Čaputová prezydentką?

Čaputová prezydentką?

18.03.2019
Czyta się kilka minut
Prawniczka i działaczka społeczna Zuzana Čaputová zgodnie z przewidywaniami wygrała pierwszą turę wyborów prezydenckich na Słowacji.
Z

Zdobyła ponad 40 proc. głosów. Jej rywala, dyplomatę Maroša Šefčoviča, wspieranego przez rządzącą partię Smer-Sociálna Demokracia poparło tylko 19 proc. głosujących. Rozstrzygająca druga tura wyborów odbędzie się 30 marca.

Čaputová znana jest z zaangażowania obywatelskiego, a jako polityczka od niedawna działa w nowej proeuropejskiej partii Postępowa Słowacja (Progresívne Slovensko). Liberalne poglądy nie przeszkodziły jej w zdobyciu części wyborców konserwatywnych i wierzących. Można się jednak spodziewać, że kampanię wyborczą zdominują teraz takie kwestie jak prawa mniejszości seksualnych czy stosunek do uchodźców.

Tuż przed wyborami zarzuty zlecenia zabójstwa dziennikarza śledczego Jána Kuciaka usłyszał bliski wielu politykom kontrowersyjny biznesmen Marián Kočner. Powodem zabójstwa miała być praca dziennikarzaw. Śmierć Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnírovej rok temu była wstrząsem dla Słowaków. Ludzie wyszli na ulice, by domagać się sprawiedliwości i politycznej zmiany. Sukces Čaputovej, osoby spoza politycznych układów, wynika również i z tej potrzeby. ©

Czytaj także: Patrycja Bukalska: Zuzana i chłopcy

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]