Reklama

Byłemu proboszczowi z podkarpackiego Hłudna postawiono zarzuty znęcania się nad dziećmi

Byłemu proboszczowi z podkarpackiego Hłudna postawiono zarzuty znęcania się nad dziećmi

11.04.2008
Czyta się kilka minut
60 - letni duchowny odpowie przed sądem za tragedię, do jakiej doszło w grudniu 2007 roku. Przed świętami powiesił się jego ministrant - 13-letni Bartek Obłój. Chłopiec zostawił pożegnalny list, w którym oskarżył księdza o pedofilię.
-

- Dochodzenie wykluczyło ten wątek. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że ksiądz nie molestował dzieci - informuje Janusz Ohar, rzecznik prasowy prokuratury okręgowej w Krośnie. Potwierdza tym samym opinie mieszkańców wioski, którzy utrzymywali, że Bartek pisząc list znajdował się w stanie skrajnej rozpaczy.

Prokuratura potwierdziła natomiast inne opinie na temat księdza. Przypomnijmy, że duchowny znany był z agresywnych zachowań. Bił dzieci, stosował kary cielesne, co tolerowane było przez większość rodziców. Bezpośrednią przyczyną śmierci dziecka stało się prawdopodobnie oskarżenie o kradzież pieniędzy, które pod jego adresem wysunął ksiądz. Duchowny groził rewizją policji w domu rodzinnym Bartka, wyzywał go przy innych dzieciach od złodziei, mimo że nie miał dowodów. Mieszkańcy twierdzą zresztą, że po śmierci Bartka część pieniędzy znalazła się na plebanii.

Ksiądz został również oskarżony o znęcanie się nad trójką uczennic. Grozi mu do 12 lat więzienia. Odmówił składania wyjaśnień. Kuria przemyska nie chce komentować tego dramatu.

- Sprawa sądowa nie przywróci naszego Bartka do życia. Ale przynajmniej będziemy mieli jakieś poczucie sprawiedliwości - uważa natomiast rodzina tragicznie zmarłego chłopca.

Przeczytaj reportaż Michała Olszewskiego o tragedii w Hłudnie

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, reportażysta, pisarz, ekolog. Przez wiele lat w „Tygodniku Powszechnym”, obecnie redaktor naczelny krakowskiego oddziału „Gazety Wyborczej”. Laureat Nagrody im. Kapuścińskiego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]