Reklama

Byki z południa

Byki z południa

24.08.2014
Czyta się kilka minut
Midi Libre” – codziennie mijam mural reklamujący regionalny dziennik. Sądząc po stylistyce, blaknie już dobre 40 lat: w suchym klimacie tynk się dłużej trzyma. Tytułowa „Wolność Południa” ulega z pewnością erozji, podobnie jak pozycja owej gazety.
"Ubocznym skutkiem tauromachii jest wielka podaż mięsa z młodych byków..." (przepis na końcu tekstu) Fot. CORBIS
F

Francuskie prowincje nad Morzem Śródziemnym to jednak nadal ziemia, gdzie człowiek oddycha swobodniej, o czym Polakom pisał najpiękniej Andrzej Bobkowski.
To na pewno ma związek ze słońcem – nawet niekoniecznie tym upalnym, rzecz nie w samej temperaturze, ile w intensywności światła. Słońce wypala i redukuje do piaskowobeżowego, zmatowiałego constans każdą fasadę, napis i witrynę, przez co ludzkie osady nie mają na swoim ciele zbyt wielu wykwitów zachodniej nowoczesności i lśniących oznak dostatku. Gdy akurat w polu widzenia nie ma samochodów, narzuca się nagle z całą prawdziwością sztampa o czasie, który się zatrzymał.
Innym, łatwym do rozpoznania powodem tej czystości obrazu jest bieda, która w ciepłym klimacie nie jest ani trochę bardziej „urocza”, tyle że mniej gryzie w oczy – bujna, pleniąca się przez okrągły rok roślinność i sucha aura sprawiają, że ruder i...

5094

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]