Reklama

Brakuje prawdziwego konfliktu

Brakuje prawdziwego konfliktu

06.02.2006
Czyta się kilka minut
Czy w Polsce powstaną nowoczesne partie, lewicowa i prawicowa? Tocząca się od kilku miesięcy gra między PiS i PO - głównymi konkurentami do władzy - dotyczy przecież pozorów, a demokracja najpełniej realizuje się w warunkach rywalizacji skupiającej się wokół realnych problemów.
S

Strategicznym celem każdej klasy rządzącej powinno być zapewnienie warunków dla modernizacji i zrównoważonego rozwoju. W przypadku Polski, zdaniem większości analityków, sztandar modernizacji jest w rękach PO. Równocześnie podkreśla się archaiczny charakter części klasy politycznej, związanej głównie z SLD, którą nazywało się dotąd lewicą. Obserwacja ta wydaje się trafna, jeżeli chodzi o modernizującą rolę PO, natomiast nie rozwiązuje problemów niedorozwoju polskiej demokracji, wynikającej z nieobecności klasycznego podziału lewica-prawica.

Wspólnota wartości i interesów

W społeczeństwach zachodnich partie socjaldemokratyczne mają ponad stuletnią tradycję. Lewica wyrosła tam z ruchu robotniczego, ewoluując od rewolucyjnego radykalizmu do roli aktywnego uczestnika reform, mającego łagodzić negatywne skutki stosunków rynkowych....

9723

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]