Reklama

Ładowanie...

Brakujące ogniwo

Brakujące ogniwo

07.11.2004
Czyta się kilka minut
W interesującym i bliskim naszym sercom tekście Katarzyny Wiśniewskiej o spotkaniach małżeńskich “Ty jesteś inny" (“TP" nr 41/04) zabrakło postaci Haliny Bortnowskiej i wzmianki o animowanych przez nią spotkaniach absolwentów Duszpasterstwa Akademickiego w ośrodku DA przy katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Początki były następujące. Prof. Stanisław Boguszewski, ekonomista z Kanady, przyjechał do Krakowa z programem rekolekcji dla małżeństw, który przedstawił kard. Karolowi Wojtyle i uzyskał dla niego aprobatę. Niestety, w Krakowie nie znalazły się małżeństwa chętne do prowadzenia rekolekcji w polskim Kościele. Jednak dzięki redaktor miesięcznika “Znak" Halinie Bortnowskiej prof. Boguszewski dotarł do ośrodka DA w Katowicach.
P

Po długich przygotowaniach, w maju 1977 r., pięć małżeństw z tego ośrodka pojechało do Lasek koło Warszawy, aby poprowadzić pierwsze w Polsce rekolekcje. Rolę pary prowadzącej podjęli Nina i Kazimierz Waloszkowie. Pozostałe małżeństwa to: Nina i Władysław Miazgowiczowie, Dorota i Czesław Olszewscy, Krystyna i Andrzej Szyjowie oraz Irena i Stanisław Walusiowie. Do prowadzenia rekolekcji przygotowywał się z nami ks. Józef Danch, duszpasterz akademicki. Niestety nie mógł pojechać i zastąpił go ks. Janusz Strojny z Lasek. Na zaproszeniu napisaliśmy: “Zapraszamy na pierwsze w Polsce, eksperymentalne rekolekcje typu »Spotkanie Małżeńskie« (Marriage Encounter)". Następne rekolekcje odbyły się w Pewli Małej (styczeń 1978 r.) i uczestniczyli w nich również Irena i Jerzy Grzybowscy z Warszawy. Rekolekcje odbyły się też: w Laskach (maj 1978 r.), Raciborzu (wrzesień 1978 r.; uczestniczyli w nich Teresa i Eugeniusz Maliccy, którym Papież przyznał w 1997 r. order “Pro Ecclesia et Pontifice") i Trzebini (luty 1979 r.). Pierwsze “Spotkania Małżeńskie" ośrodka warszawskiego odbyły się w Niepokalanowie (listopad 1978 r.) i uczestniczyła w nich jedna para animatorów z Katowic. Kolejne rekolekcje były już jednak organizowane samodzielnie, a dzięki temu ośrodkowi rekolekcje rozprzestrzeniły po Polsce i wyszły też za granicę.

IRENA i STANISŁAW WALUSIOWIE (Gliwice)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]