Reklama

Bóg w probówce

Bóg w probówce

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Ks. Jarosław Merecki SDS, autor listu “Embrion i moralność" (“TP" nr 50/05), zarzuca pani Józefie Hennelowej, że uważa, iż Kościół potępia zapłodnienie in vitro “przede wszystkim [ze względu] na zagrożenie egzystencji dodatkowo powoływanych przy tym embrionów". Daje też, zapewne wiarygodną, wykładnię instrukcji “Donum Vitae" mówiącą, że “poczęcie osoby ludzkiej [metodą in vitro] jest w sposób obiektywny pozbawione właściwej sobie doskonałości, a więc nie jest uwieńczeniem i owocem aktu małżeńskiego, poprzez który małżonkowie mogą stać się »współpracownikami Boga w udzielaniu daru życia nowej osobie ludzkiej«". Instrukcję tę podpisał 22 lutego 1987 r. ówczesny prefekt Kongregacji Doktryny Wiary, kard. Joseph Ratzinger. Instrukcja ma więc już 18 lat i wydaje mi się, że należałoby ją przemyśleć i napisać od nowa lub zmodernizować. Nie wiem, jak radzą sobie teolodzy z uzasadnieniem braku obecności Boga w trakcie zapłodnienia in vitro, gdy mieszają się ze sobą plemniki i oocyty pary małżeńskiej, i Jego obecności w jajowodzie kobiety, gdy podczas stosunku płciowego dochodzi do zapłodnienia naturalnego. Dla mnie jako biologa wyrzucenie przez teologów Pana Boga z “probówki" (a dokładniej z szalki Petriego, bo w niej dokonuje się zapłodnienia in vitro) wydaje się dość absurdalne.
Z

Znam kilka osób poczętych metodą in vitro. Obarczanie ich ciężarem “poczęcia pozbawionego właściwej sobie doskonałości" jest dla nich zupełnie gratisowo wymierzonym policzkiem. Wymierzonym przez Kościół katolicki, który mieni się Kościołem miłości.

JACEK KUBIAK (Rennes, Francja)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]