Reklama

Ładowanie...

Bóg, biologia i trudne sytuacje

13.07.2003
Czyta się kilka minut
Jakie wartości chroni zakaz stosowania antykoncepcji, tak stanowczo i wielokrotnie głoszony przez Urząd Nauczycielski Kościoła? Publikowane w TP nr 22/2003 artykuły Artura Sporniaka oraz o. Karola Meissnera OSB rozpoczęły dyskusję, poszukującą odpowiedzi na to pytanie. Jednym z polemistów Sporniaka był Krzysztof Jankowiak; dziś publikujemy odpowiedź inicjatora debaty.
B

Być może jestem w błędzie, ale pytania, które stawiam, są prawdziwe - Yves Congar

Najprościej różnicę w podejściu Krzysztofa Jankowiaka i moim do problemu antykoncepcji można określić tak: patrzymy z różnych miejsc i w odwrotnych kierunkach. Autor tekstu "Takie jest życie" ("TP" nr 25/03) spogląda na trudności małżeńskie z punktu widzenia doktryny Kościoła. Ja patrzę na doktrynę przez pryzmat życia małżeńskiego. Obie postawy mają pokusy, z którymi muszą się zmagać. Pokusą apologety jest naginanie rzeczywistości pod doktrynę. Pokusa krytyka jest odwrotna - naginanie doktryny pod rzeczywistość. Obie postawy mają swoje miejsce w Kościele: bez zaangażowania apologety trudno wyobrazić sobie ewangelizacyjną misję Kościoła. Bez ryzyka, które podejmuje krytyk, coraz lepsze zrozumienie doktryny i jej rozwój byłyby utrudnione.

Kłopotliwa...

18288

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]