Reklama

Biskupi Francji walczą z pedofilią

Biskupi Francji walczą z pedofilią

05.11.2018
Czyta się kilka minut
211 ofiar przestępstw seksualnych duchowieństwa zgłosiło się w ostatnich dwóch latach do instytucji utworzonych przez biskupów – wynika z raportu ogłoszonego przez Episkopat Francji.
T

To prawie tyle samo, co w przypadku sześciu poprzednich lat łącznie. Biskupi zgłosili do prokuratury 75 przypadków; obecnie trwają śledztwa w sprawie 10 duchownych. 30 października ruszyła sprawa karna przeciwko 83-letniemu b. biskupowi Orleanu André Fortowi za tuszowanie sprawy podległego mu księdza, który miał molestować seksualnie dzieci na obozie letnim w 1993 r. Biskupowi grozi kara trzech lat więzienia.

Po 2016 r., kiedy wychodzące na jaw kolejne skandale seksualne księży wywołały debatę medialną, biskupi powołali specjalną „komórkę ds. permanentnej walki z pedofilią” pod kierownictwem bp. Luca Crépy’ego z Puy-en-Velay. Otwarli też stronę internetową, gdzie można zgłosić przypadki wykorzystywania seksualnego. W diecezjach utworzono w tym celu specjalne komórki. Ponadto przeszkolono 7-8 tys. księży i świeckich chcących zajmować się sprawami nadużyć. Biskupi nie podjęli natomiast inicjatywy parlamentarnego śledztwa w sprawie nadużyć w Kościele. Do 8 listopada trwa w Lourdes zgromadzenie plenarne Episkopatu, podczas którego wystąpi osiem ofiar pedofilii księży. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz działu „Wiara”, z „Tygodnikiem Powszechnym” związany od 2007 roku. Specjalizuje się w tematach religijnych i historycznych. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim i...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]