Reklama

Ładowanie...

Bieganina za miłością

17.12.2012
Czyta się kilka minut
Kończy się właśnie rok 2019, który jednak musi uchodzić za 2012. Skorygowanie błędu mnicha Dionizego z IV w. przyniosłoby galimatias efektów komicznych i poważnych – temat na dobry scenariusz.
B

Boże Narodzenie to drugie, obok Wielkanocy, centrum chrześcijańskiej wiary i pobożności. Z adwentowym rozbiegiem, w blasku kolęd, z drużyną uroczystości pokrewnych, wplecionych w ostatni tydzień starego i pierwszy nowego roku. Bo Bóg stał się człowiekiem i przyszedł, by zbawić ludzi.

Świętowanie urodzin kojarzy się z ich rocznicą, a ta z 25 grudnia wypada wszak już po raz dwa tysiące... No właśnie – po raz który dokładnie?

Naszą erę liczymy od narodzenia Chrystusa. Liczymy i mylimy się, bo nieznany jest ani dzień, ani miesiąc tych narodzin. Co zaś się tyczy roku, powtarzamy popełniony w VI w. błąd mnicha Dionizego, który pomylił się w obliczeniach o całe 7 lat. Tak naprawdę, kończy się właśnie rok 2019, który jednak musi uchodzić za 2012. Skorygowanie tej nieścisłości przyniosłoby galimatias efektów komicznych i poważnych – temat na dobry scenariusz.

...

7398

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]