Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Bieganina za miłością

Bieganina za miłością

17.12.2012
Czyta się kilka minut
Kończy się właśnie rok 2019, który jednak musi uchodzić za 2012. Skorygowanie błędu mnicha Dionizego z IV w. przyniosłoby galimatias efektów komicznych i poważnych – temat na dobry scenariusz.
B

Boże Narodzenie to drugie, obok Wielkanocy, centrum chrześcijańskiej wiary i pobożności. Z adwentowym rozbiegiem, w blasku kolęd, z drużyną uroczystości pokrewnych, wplecionych w ostatni tydzień starego i pierwszy nowego roku. Bo Bóg stał się człowiekiem i przyszedł, by zbawić ludzi.

Świętowanie urodzin kojarzy się z ich rocznicą, a ta z 25 grudnia wypada wszak już po raz dwa tysiące... No właśnie – po raz który dokładnie?

Naszą erę liczymy od narodzenia Chrystusa. Liczymy i mylimy się, bo nieznany jest ani dzień, ani miesiąc tych narodzin. Co zaś się tyczy roku, powtarzamy popełniony w VI w. błąd mnicha Dionizego, który pomylił się w obliczeniach o całe 7 lat. Tak naprawdę, kończy się właśnie rok 2019, który jednak musi uchodzić za 2012. Skorygowanie tej nieścisłości przyniosłoby galimatias efektów komicznych i poważnych – temat na dobry scenariusz.

...

7398

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]