Reklama

Bieganina za miłością

Bieganina za miłością

17.12.2012
Czyta się kilka minut
Kończy się właśnie rok 2019, który jednak musi uchodzić za 2012. Skorygowanie błędu mnicha Dionizego z IV w. przyniosłoby galimatias efektów komicznych i poważnych – temat na dobry scenariusz.
B

Boże Narodzenie to drugie, obok Wielkanocy, centrum chrześcijańskiej wiary i pobożności. Z adwentowym rozbiegiem, w blasku kolęd, z drużyną uroczystości pokrewnych, wplecionych w ostatni tydzień starego i pierwszy nowego roku. Bo Bóg stał się człowiekiem i przyszedł, by zbawić ludzi.

Świętowanie urodzin kojarzy się z ich rocznicą, a ta z 25 grudnia wypada wszak już po raz dwa tysiące... No właśnie – po raz który dokładnie?

Naszą erę liczymy od narodzenia Chrystusa. Liczymy i mylimy się, bo nieznany jest ani dzień, ani miesiąc tych narodzin. Co zaś się tyczy roku, powtarzamy popełniony w VI w. błąd mnicha Dionizego, który pomylił się w obliczeniach o całe 7 lat. Tak naprawdę, kończy się właśnie rok 2019, który jednak musi uchodzić za 2012. Skorygowanie tej nieścisłości przyniosłoby galimatias efektów komicznych i poważnych – temat na dobry scenariusz.

...

7398

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]