Reklama

Bibliotekarze nowej generacji

Bibliotekarze nowej generacji

23.11.2003
Czyta się kilka minut
Niedawna nominacja polityka z PSL pana Michała Strąka na stanowisko dyrektora Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy skłania do przypomnienia paru jego poprzedników kierujących dużymi bibliotekami. Tak więc Dyrektorem Generalnym otwartej w Warszawie w 1818 r. Biblioteki Publicznej liczącej kilkadziesiąt tysięcy tomów został Samuel Bogumił Linde, autor “Słownika Języka Polskiego". Linde stworzył ją zresztą w pierwszej postaci jako Bibliotekę Liceum Warszawskiego, którego był rektorem. A jeszcze wcześniej pracował jako bibliotekarz u Józefa Maksymiliana Ossolińskiego w Wiedniu. Tamta Biblioteka, stanowiąca zalążek dzisiejszego Ossolineum, w ciągu 8 lat jego działalności powiększyła się ośmiokrotnie.
W

W grudniu 1862 Karolowi Estreicherowi powierzono kierownictwo Biblioteki Szkoły Głównej w Warszawie. Sprawował je do roku 1868. Zapowiedziana reorganizacja Szkoły na uniwersytet z wykładowym rosyjskim sprawiła, że opuścił Warszawę, przyjmując kierownictwo Biblioteki Jagiellońskiej, które piastował przez 37 lat, czyniąc ją wówczas najważniejszą z polskich bibliotek.

Jednak nominacje polityczne nie są w bibliotekach zjawiskiem całkiem nowym. W roku 1956 dyrektorem Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie został Jan Baculewski, w latach 1946-48 członek Komitetu Łódzkiego PPR, potem wicedyrektor Instytutu Badań Literackich w Warszawie, a zarazem wykładowca w Szkole Partyjnej Komitetu Centralnego PZPR. W dniu, w którym podano wiadomość o śmierci J.W. Stalina, wicedyrektor IBL-u pojawił się w swej instytucji ubrany na czarno, obchodząc wszystkie pokoje z instrukcją...

3327

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]