Reklama

Bez bólu, bez strachu

Bez bólu, bez strachu

01.04.2019
Czyta się kilka minut
Kilka lat temu 65-letnia wówczas Jo Cameron, pacjentka szpitala Raigmore w Inverness na północy Szkocji, wprawiła lekarzy w zdumienie.
Z

Zdiagnozowano u niej poważny etap choroby zwyrodnieniowej stawów, wymagający operacji biodra. Po zabiegu kobieta nie odczuwała bólu. Wywiad lekarski ujawnił, że Jo nigdy nie odczuwała bólu, z czego nie zdawała sobie sprawy. Nie potrzebowała znieczulenia u stomatologa, w dzieciństwie późno zorientowała się, że złamała rękę, potrafiła przełykać gorące napoje. Szybko goiły się też jej rany. W historii jej rodziny zauważono podobne przypadki. Pacjentka prowadzi aktywny tryb życia, a w testach psychologicznych mierzących lękliwość i depresyjność uzyskuje najniższe możliwe wyniki. Doskwierają jej tylko problemy pamięciowe, co może mieć związek z niskim poziomem odczuwania strachu.

Jej przypadek zainteresował neurobiologów i genetyków, którzy odkryli u niej dwie mutacje odpowiedzialne za podwyższony poziom anandamidu – związku psychoaktywnego z grupy kannabinoidów, obecnych m.in. w marihuanie. Według autorów badania, Abdelli M. Habib i współpracowników, wiedza zdobyta w tym przypadku zaprocentuje nowymi metodami leczenia bólu. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Filozof i kognitywista z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych oraz redaktor działu Nauka „Tygodnika”, zainteresowany dwiema najbardziej niezwykłymi cechami ludzkiej natury: językiem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]