Reklama

Ładowanie...

Beszalach

26.01.2010
Czyta się kilka minut
Księga Wyjścia 13, 17-17, 16
B

Bóg oznajmił cel wyjścia z Egiptu. Nie jest nim wyzwolenie z niewoli. Nie chodzi o ulżenie doli Żydów. Celem jedynym jest poznanie Boga. "I przyjmę was Sobie za lud, i będę wam Bogiem, a poznacie, żem ja Wiekuisty, Bóg wasz" (6, 7). A gdy przeprowadzał swój lud przez morze, pragnął, by poznali Go również Egipcjanie i cały świat.

Między pragnieniem Boga, by Go rozpoznano, a nastrojami wędrujących Żydów była przepaść. Górę wśród nich brały strach, niepewność, lęk, czy będą mieli co jeść i pić. Szukali spoczynku, tęsknili za Egiptem, za strawą i wygodnym łożem. Przez pierwsze dni i tygodnie wędrówki pozostali narodem niewolników. Nie widzieli znaków od Boga, który przecież stale objawiał im swoją obecność i troskę. Prowadził ich słupem ognia, karmił zsyłając przepiórki i mannę, sprawiał, że woda stała się słodka. Chronił przed wężami i wrogami. Był opiekuńczy...

4126

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]