Reklama

Bereza do Berezy!

Bereza do Berezy!

13.10.2006
Czyta się kilka minut
Napisałem kiedyś na łamach "Tygodnika", że wolę czytać Hegla i Balzaka zamiast dość miałkiej literatury polskiej. Dostało mi się potem niewąsko, oczywiście od tych, którzy Hegla nigdy w życiu nie czytali, a z upodobaniem zaśmiecają sobie głowy byle czym. Cóż, niech każdy czyta, co chce, tylko niech mi potem nie mówi, że najlepsze książki znajdują się na jego stoliku nocnym. Po wielu miesiącach zdanie o polskiej literaturze podtrzymuję. Jest ona przerażająco miałka i byle co może urosnąć do rangi zdarzenia literackiego, jeśli odpowiednio zostanie nagłośnione. O tym, że wartość literatury zależy dziś od grubości armaty, którą się strzela w mediach, wiedzą już nawet redaktorzy gazetek w przedszkolu i nie ma co sobie tym głowy zawracać.
P

Powiedzmy sobie szczerze: kiedy kto czytał jakąś powieść polską, której nie można by przekartkować w ekspresie relacji Kraków - Warszawa, której zakończenia nie dałoby się przewidzieć już w Tunelu i której mijając Opoczno, nie chciałoby się podarować podróżującym z nami posłom? Wiadomo: jak krytyk zręczny, to z byle czego arcydzieło zrobi, ale przecież on z tego żyje i z tego powodu, że z literatury polskiej nijakość wylewa się hektolitrami, nie przestanie on pisać, bo co będzie robił? Z czego rodzinę utrzyma? Za co kupi flaszkę na uspokojenie skołatanych nerwów?

Wszystko to niby wiadomo, utyskiwaniom na poziom polskiej literatury końca nie ma, już się człowiekowi słabo robi, jak krytycy spotykają się, żeby zadać sakramentalne pytanie "dlaczego literatura polska zdradziła rzeczywistość", na które sami za pisarzy odpowiadają. Kilka jest możliwych odpowiedzi na...

6639

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]