Reklama

Benedykt XVI mianował bp. Piotra Liberę ordynariuszem płockim

Benedykt XVI mianował bp. Piotra Liberę ordynariuszem płockim

08.05.2007
Czyta się kilka minut
Benedykt XVI mianował bp. Piotra Liberę ordynariuszem płockim (2 maja). Dotychczasowy katowicki biskup pomocniczy i sekretarz generalny Episkopatu obejmie biskupstwo, które wakowało od kilku miesięcy, gdy abp Stanisław Wielgus otrzymał nominację na metropolitę warszawskiego. "Chcę służyć Kościołowi płockiemu, dzielić się z nim moim doświadczeniem i uczyć się tamtejszych realiów" - powiedział bp Libera tuż po ogłoszeniu komunikatu nuncjusza apostolskiego. Nawiązując do nagłośnionego ostatnio przez media skandalu seksualnego we wspomnianym Kościele lokalnym, hierarcha wyraził nadzieję, że znajdzie rozwiązanie. Podkreślił, że chce jak najszybciej poznać diecezjalne seminarium, ponieważ - jak uczy Sobór Watykański II - seminaria są źrenicą biskupiego oka. Dodał, że może łączyć obowiązki w Episkopacie i diecezji, dopóki w maju 2008 r. nie upłynie jego druga kadencja sekretarza generalnego.
B

Bp Libera urodził się 20 marca 1951 r. w Katowicach. Jest wnukiem górnika i synem księgowego. Aby uchronić rodziców przed represjami, przed maturą ogłosił w szkole, że zamierza studiować biologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kłopot w tym, że w tamtych czasach szkoły pocztą wysyłały świadectwo maturalne do wybranego przez ucznia uniwersytetu. Abiturientowi udało się jednak wydobyć dokument. Na przełomie lat 60. i 70. studiował w śląskim seminarium w Krakowie - z dwuletnią przerwą na służbę wojskową w jednostce kleryckiej w Bartoszycach. Z piętnastoma innymi alumnami rano i wieczorem odmawiał głośno i na klęczkach modlitwę, za co otrzymywali kary, m.in. nocne przemarsze. Aby uczestniczyć w niedzielę we Mszy, przeskakiwał przez płot koszar. Święcenia przyjął w 1976 r. z rąk bp. Herberta Bednorza. Przez trzy lata pracował w parafii w Rudzie Śląskiej-Goduli, przez rok był...

2150

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]