Benedykt XVI mianował bp. Piotra Liberę ordynariuszem płockim

Benedykt XVI mianował bp. Piotra Liberę ordynariuszem płockim (2 maja). Dotychczasowy katowicki biskup pomocniczy i sekretarz generalny Episkopatu obejmie biskupstwo, które wakowało od kilku miesięcy, gdy abp Stanisław Wielgus otrzymał nominację na metropolitę warszawskiego. "Chcę służyć Kościołowi płockiemu, dzielić się z nim moim doświadczeniem i uczyć się tamtejszych realiów" - powiedział bp Libera tuż po ogłoszeniu komunikatu nuncjusza apostolskiego. Nawiązując do nagłośnionego ostatnio przez media skandalu seksualnego we wspomnianym Kościele lokalnym, hierarcha wyraził nadzieję, że znajdzie rozwiązanie. Podkreślił, że chce jak najszybciej poznać diecezjalne seminarium, ponieważ - jak uczy Sobór Watykański II - seminaria są źrenicą biskupiego oka. Dodał, że może łączyć obowiązki w Episkopacie i diecezji, dopóki w maju 2008 r. nie upłynie jego druga kadencja sekretarza generalnego.

08.05.2007

Czyta się kilka minut

Bp Libera urodził się 20 marca 1951 r. w Katowicach. Jest wnukiem górnika i synem księgowego. Aby uchronić rodziców przed represjami, przed maturą ogłosił w szkole, że zamierza studiować biologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kłopot w tym, że w tamtych czasach szkoły pocztą wysyłały świadectwo maturalne do wybranego przez ucznia uniwersytetu. Abiturientowi udało się jednak wydobyć dokument. Na przełomie lat 60. i 70. studiował w śląskim seminarium w Krakowie - z dwuletnią przerwą na służbę wojskową w jednostce kleryckiej w Bartoszycach. Z piętnastoma innymi alumnami rano i wieczorem odmawiał głośno i na klęczkach modlitwę, za co otrzymywali kary, m.in. nocne przemarsze. Aby uczestniczyć w niedzielę we Mszy, przeskakiwał przez płot koszar. Święcenia przyjął w 1976 r. z rąk bp. Herberta Bednorza. Przez trzy lata pracował w parafii w Rudzie Śląskiej-Goduli, przez rok był wychowawcą w katowickim seminarium. Potem wyjechał do Rzymu, gdzie studiował filologię klasyczną na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim. Uzyskał tytuł doktora literatury klasycznej i starochrześcijańskiej. Po powrocie do Polski przez siedem lat pracował w nuncjaturze. W styczniu 1997 r. otrzymał sakrę z rąk Jana Pawła II i przez ponad rok pracował jako biskup pomocniczy w Katowicach. W 1998 r. został sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu; po pięciu latach niemal jednomyślnie został wybrany na drugą kadencję. W 2006 r. zorganizował pielgrzymkę Benedykta XVI do Polski. Jego dewiza biskupia brzmi: "Deus caritas est" (Bóg jest miłością).

Ma opinię skutecznego mediatora. Choć na ogół ostrożny w wypowiedziach, wiele razy krytykował zbytnie zaangażowanie niektórych mediów katolickich w działalność polityczną. Forsował pomysł, aby powołać Kościelną Komisję Historyczną do zbadania archiwów IPN. Podczas kryzysu wokół abp. Wielgusa opowiadał się za jak najszybszym zbadaniem akt hierarchy oraz ogłoszeniem wyników kwerendy.

Ingres bp. Libery do katedry w Płocku odbędzie się w ostatni dzień maja, w uroczystość Nawiedzenia Matki Bożej.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 19/2007