Reklama

Bachus i bumaga

12.05.2014
Czyta się kilka minut
Przed kilkoma tygodniami wśród moich krakowskich znajomych zapanowała na moment panika: gruchnęła oto wieść, że na kanonizacyjny weekend władze wprowadzą prohibicję.
Bravio delle Botti – coroczne wyścigi z beczkami wina w Montepulciano. Fot. Daniele La Monaca / EAST NEWS
O

Od dociekania, skąd i jak powstała taka plotka, ważniejsza jest reakcja ludzi: większość komentarzy wyrażała rezygnację, złorzeczenie, a czasem pusty śmiech, jednak nikt nie podważał prawdopodobieństwa tej wieści. Tym bardziej że podczas ostatniej pielgrzymki papieskiej rajcy smoczego grodu taki zakaz istotnie uchwalili.
Sprzeczności, jakimi jest najeżone społeczne traktowanie alkoholu, to coś więcej niż zwykła, potrzebna w łagodzeniu międzyludzkich tarć, hipokryzja. Fakt, że przyjmujemy za oczywiste prawo władzy do narzucania nam „suchego zakonu” w dniach szczególnie podniosłych religijnie lub państwowo, choć przy tym nikt nie wierzy w skuteczność odcięcia spragnionych od alkoholu, oznacza, że nadal substancja ta pozostaje nacechowana grozą i nadprzyrodzoną mocą. Kontrola i reglamentacja odmiennych stanów świadomości pozostaje odwiecznym atrybutem wodza lub szamana.
W...

4248

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]