Reklama

Bachus i bumaga

Bachus i bumaga

12.05.2014
Czyta się kilka minut
Przed kilkoma tygodniami wśród moich krakowskich znajomych zapanowała na moment panika: gruchnęła oto wieść, że na kanonizacyjny weekend władze wprowadzą prohibicję.
Bravio delle Botti – coroczne wyścigi z beczkami wina w Montepulciano. Fot. Daniele La Monaca / EAST NEWS
O

Od dociekania, skąd i jak powstała taka plotka, ważniejsza jest reakcja ludzi: większość komentarzy wyrażała rezygnację, złorzeczenie, a czasem pusty śmiech, jednak nikt nie podważał prawdopodobieństwa tej wieści. Tym bardziej że podczas ostatniej pielgrzymki papieskiej rajcy smoczego grodu taki zakaz istotnie uchwalili.
Sprzeczności, jakimi jest najeżone społeczne traktowanie alkoholu, to coś więcej niż zwykła, potrzebna w łagodzeniu międzyludzkich tarć, hipokryzja. Fakt, że przyjmujemy za oczywiste prawo władzy do narzucania nam „suchego zakonu” w dniach szczególnie podniosłych religijnie lub państwowo, choć przy tym nikt nie wierzy w skuteczność odcięcia spragnionych od alkoholu, oznacza, że nadal substancja ta pozostaje nacechowana grozą i nadprzyrodzoną mocą. Kontrola i reglamentacja odmiennych stanów świadomości pozostaje odwiecznym atrybutem wodza lub szamana.
W...

4248

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]