Ładowanie...
Babcia rewolucji
Dzisiaj klawesyniści mnożą się jak grzyby po deszczu, ale już nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, ile trzeba było się nawalczyć"... To westchnienie starszej pani, przyprawione szczyptą zniewalającego, polskiego akcentu, otwierało co dzień znakomity cykl audycji "France Musique", poświęconych stopniowemu renesansowi muzyki dawnej, poczynając od XIX w. Otóż w tym procesie odnowy Wanda Landowska (1879-1959) była postacią kluczową. Wszystkich wyprzedziła, przecierając szlak przez gąszcz przesądów i historycznej amnezji. Znakomita reedycja kompletu jej europejskich nagrań jest dobrą okazją, by przypomnieć rodakom o największej z Polek w XX w. obok Marii Skłodowskiej.
Od początku wiedziała, o co jej chodzi. Jako paroletnia dziewczynka zanotowała na blankiecie bożonarodzeniowym listę utworów Bacha, Mozarta i Rameau, które chciałaby grać i po włożeniu go do koperty...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]