Reklama

Austria się grodzi

Austria się grodzi

12.03.2016
Czyta się kilka minut
Kolejne kraje na szlaku bałkańskim zamknęły granice dla uchodźców i imigrantów. Również austriacki rząd dołączył do tej nowej europejskiej większości.
Czy takie obrazy nie będą się już powtarzać? Punkt rejestracji uchodźców i imigrantów na granicy austriacko-niemieckiej, Freilassing, wrzesień 2015 r. Fot. Dominic Ebenbichler / REUTERS / FORUM
P

Po unijnym szczycie poświęconym uchodźcom nie ma już żadnych wątpliwości, że rząd Austrii wykonał zwrot w swojej polityce migracyjnej i postanowił podążyć inną drogą niż wytyczana przez Niemcy. O ile Angela Merkel podkreślała, że „nie można czegokolwiek zamykać”, to austriacki kanclerz Werner Faymann oponował: „Trzeba powiedzieć jasno – zamkniemy wszystkie szlaki, również szlak bałkański”.

Ostry kurs spotyka się nad Dunajem ze sporym entuzjazmem. Redaktor jednej z popularnych austriackich bulwarówek pisał: „Każdy, kto tak jak Angela Merkel marzy, że Unia wspólnie uporządkuje chaos wywołany przez uchodźców, stoi na straconej pozycji. (...) Austria wybrała właściwą drogę – w dzisiejszej Europie przeżyje niestety tylko ten, kto forsuje własne interesy”.

Powrót granic

Własny interes zaczął jednak wypierać wcześniejsze hasła o potrzebie solidarności i...

9673

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]