Reklama

Apokryf Idziego

Apokryf Idziego

17.11.2009
Czyta się kilka minut
Kto poza Jerzym Sosnowskim w naszej prozie zajmuje się sumieniem, pyta o perspektywę zbawienia, inscenizuje konflikty moralne, od których włos jeży się na głowie?
W

Wiadomo, że mo­ral­ne i religijne dylematy współczesności to problematyka szczególnie bliska Jerzemu Sosnowskiemu. Czy to jako prozaik, czy to jako publicysta, autor "Wielościanu" krąży wokół zagadnień etycznych i problemów światopoglądowych. Może nie wyłącznie, ale bez wątpienia sprawy te przejmują go najbardziej.

Gładko powiedziane. A tak konkretnie, czyją duszą i moralnością zajmuje się Sosnowski? Lektura "Instalacji Idziego" nie pozostawia najmniejszych wątpliwości - chodzi o etyczne i światopoglądowe rozterki, z którymi zmagają się przedstawiciele wielkomiejskiej klasy średniej, a więc dobrze ustawieni zawodowo i majętni Polacy, którzy poza rozterkami w rodzaju: grillować karkówkę czy żeberka, gdzie spędzić wakacje i jaki fundusz inwestycyjny wybrać, borykają się - o co słusznie dopomina się warszawski pisarz - z bardziej subtelnymi dylematami. Pod tym...

7631

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]