Reklama

Annalena Baerbock na celowniku Rosji

Annalena Baerbock na celowniku Rosji

24.05.2021
Czyta się kilka minut
H

Horrorystyczne wizje tego, co czeka Niemcy, jeśli po wrześniowych wyborach władzę obejmą Zieloni, od parunastu dni zalewają niemiecki internet. Słyszymy, że Annalena Baerbock – nominowana pod koniec kwietnia przez Partię Zielonych na kandydatkę na urząd kanclerza – zlikwiduje świadczenia dla seniorów, by z tych pieniędzy finansować integrację uchodźców. Albo że w imię walki o klimat zakaże trzymania zwierząt domowych, że za młodu pozowała nago (przekazowi towarzyszą sfałszowane zdjęcia), że należy do „żydowskiego spisku” (foto z Sorosem) bądź do spisku niemieckich polityków, którzy za kulisami ustalili już, że to ona zastąpi Angelę Merkel.

To Rosja prowadzi tę kampanię – twierdzi dziennik „Bild”, powołując się na źródła wywiadowcze w NATO. Przygotowania do niej miały trwać od kilku miesięcy, a decyzja o jej rozpoczęciu zapadła w ostatnich dniach. Celem jest dezawuowanie Baerbock i Zielonych, by zmniejszyć ich szanse na dobry wynik wyborczy i wejście do przyszłej koalicji.

Dlaczego Kreml wziął na celownik Baerbock? Zarówno ona, jak też inni politycy Zielonych, którzy nadają dziś kierunek tej partii, są znacznie bardziej krytyczni wobec Rosji niż politycy innych niemieckich ugrupowań. Jak ujął to cytowany przez „Bild” Cem Özdemir, jeden z liderów Zielonych, „Baerbock nie flirtuje z dyktatorami”. Zieloni chcą, by Niemcy przybrały ostrzejszy kurs wobec Putina – zarówno wobec jego agresywnej polityki zagranicznej, jak i wobec tego, co dzieje się w samej Rosji (represje wobec opozycji, a także mniejszości, w tym osób LGBT). Są też przeciwni dokończeniu Nord Stream 2. Gdy idzie o Rosję, poglądy liderów Zielonych (z pokolenia, które jakiś czas temu zastąpiło ojców-założycieli tej partii) są podobne do stanowiska USA, Polski czy krajów bałtyckich.

Sondaże mówią, że przyszłego kanclerza desygnują chadecy albo Zieloni – te dwie formacje plasują się na przemian na ich czele. Sondaże sugerują też, że jeśli wygra chadecja, może utworzyć koalicję z Zielonymi. Niemiecka tradycja stanowi, że MSZ obejmuje mniejszy koalicjant. Nawet jeśli Baerbock nie zostałaby szefową rządu, miałaby w nim wpływ na politykę zagraniczną, a jej partia – zapewne także na politykę energetyczną. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, kierownik działów Świat i Historia. Ur. 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]