Reklama

Ani "patriotyczny", ani "podziemny"

Ani "patriotyczny", ani "podziemny"

23.11.2003
Czyta się kilka minut
Komuniści chcieliby stworzyć Kościół narodowy, chiński, działający poza wspólnotą Kościoła powszechnego i bez łączności z Papieżem.
-

---ramka 318383|prawo|1---O. ANTONI KOSZORZ SVD, MAREK ZAJĄC: - Gdy w Polsce wspomina się o Kościele w Chinach, zawsze mowa jest o prześladowaniach tamtejszych biskupów i księży z tzw. Kościoła podziemnego. Jak jest naprawdę?

Bp Alojzy Jin Luxian: - W tej chwili uwięzionych jest - według mojej wiedzy na ten temat - tylko kilkunastu kapłanów i jeden biskup Kościoła “podziemnego". Są to zazwyczaj krótkotrwałe zatrzymania. Aresztowany biskup z prowincji Hebei znajduje się pod policyjną strażą w hotelu - to zatem raczej areszt domowy, a nie więzienie. Gdy Kościół podziemny nie jest “głośny", władze zostawiają go w spokoju. Problem powstaje, gdy gromadzi się więcej wiernych, np. powyżej tysiąca: wtedy zazwyczaj wkraczają władze, uznając zgromadzenie za nielegalne. U mnie w Szanghaju też działa Kościół podziemny z kilkunastu kapłanami i biskupem....

13655

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]