Reklama

Anatomia przewrotu

Anatomia przewrotu

15.07.2013
Czyta się kilka minut
Szerif Hosny, uczestnik egipskiej rewolucji: Większość naszego społeczeństwa wystąpiła przeciw Bractwu Muzułmańskiemu.
M

MARCIN PAZUREK: Mógłbyś przybliżyć polskim czytelnikom fenomen ruchu Tamarud, który zorganizował tak skuteczną kampanię przeciw prezydentowi Mursiemu?
SZERIF HOSNY: Wszystko zaczęło się w kwietniu. Trzech młodych ludzi, zupełnie nowe twarze, zaczęło kampanię zbierania podpisów pod petycją domagającą się przyspieszonych wyborów prezydenckich. Zaskakujący był jej rozmach. Pod koniec czerwca pracowało już nad tym 30 tys. aktywistów. Tamarud twierdzi, że zebrał 22 mln podpisów. Wiele organizacji, jak Ruch 6 Kwietnia, próbowało podobnych mobilizacji, ale nie odniosły takiego sukcesu. Może dlatego pojawiły się oskarżenia, że ruch Tamarud miały wesprzeć bliżej nieokreślone służby. Ludzie Bractwa oskarżają aktywistów o związki z członkami starego reżimu Mubaraka. Tymczasem na sukces ich kampanii złożyło się kilka czynników, zwłaszcza autorytarne zapędy...

5285

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]